RF: Z powodu ucieczki z miejsca wypadku ubezpieczyciel ma prawo żądać zwrotu wypłaconego odszkodowania

Dodano: 25-07-2016
Publikator: Rzecznik Finansowy

Zaskoczeni i niezadowoleni klienci wciąż skarżą się do Rzecznika Finansowego na domaganie się zwrotu wypłaconego przez ubezpieczyciela odszkodowania za uszkodzone samochody. Towarzystwa mają prawo do takich żądań w sytuacji, gdy sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia. Gdy w takim przypadku poszkodowany otrzyma odszkodowanie z OC komunikacyjnego sprawcy - ten będzie musiał zwrócić ubezpieczycielowi wypłaconą kwotę w ramach tzw. regresu. Z uwagi na to, iż niewielu klientów ma tego świadomość, Rzecznik Finansowy przypomniał o tym problemie.

Jak wskazuje Krystyna Krawczyk, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego, w Biurze Rzecznika Finansowego, do takich sytuacji zaliczają się te, w których nie ma wątpliwości, że sprawca rzeczywiście uciekł z miejsca wypadku i są na to dowody. Przypomina jednak, iż zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 18 listopada 1998 r. (sygn. akt II CKN 40/98), nie każde oddalenie się z miejsca wypadku jest równoznaczne z ucieczką. Ponadto, towarzystwo musi udowodnić sprawcy, iż uciekł on z miejsca zdarzenia.

- Zwykle tego typu roszczenia są podparte dowodami. Mogą to być nagrania z monitoringu miejskiego, czy należącego do centrum handlowego lub oświadczenie świadka lub świadków zdarzenia. Dla oceny sytuacji istotne będzie, jak zachował się sprawca po wypadku. Jeśli wysiadł, obejrzał uszkodzenia i odjechał - regres będzie uzasadniony. Ale w innych sytuacjach nie jest to już takie oczywiste - mówi Krystyna Krawczyk.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz