Przed dworcem Łódź Fabryczna powstała szósta praca artystyczna projektu UNIQA Art Łódź

Dodano: 10-08-2017

W ramach projektu UNIQA Art Łódź została wykonana szósta już realizacja artystyczna. Tym razem projekt street artowy stanowi czterometrowa rzeźba „Ciężar niewłaściwy”, wykonana przez Tomasza Górnickiego i Chazme. Można ją podziwiać na placu od północnej strony nowo wyremontowanego dworca Łódź Fabryczna, przy al. Rodziny Poznańskich.

- Dość długo zajęło nam znalezienie odpowiedniego miejsca pod tę rzeźbę. Zależało nam na tym, aby ta lokalizacja nie była przypadkowa, żeby rzeźba stanęła w miejscu, które będzie do tego z różnych względów właściwe. Uznaliśmy, że spośród wytypowanych kilku lokalizacji w centrum miasta nowoczesna zabudowa dworca Łódź Fabryczna będzie najbardziej adekwatna pod względem architektoniczno-infrastrukturalnym – tłumaczy Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Rzeźba Tomasza Górnickiego i Chazme to dwubryłowa forma o wysokości około czterech metrów, stojąca na podstawie zajmującej ponad metr kwadratowy powierzchni. Podstawa rzeźby to zdekonstruowany, geometryczny postument spawany z czarnej, gorącowalcowanej stali. Na nim została ustawiona druga część rzeźby - postać człowieka: zbrojony stalą - odlew ze sztucznego kamienia - w pięciu miejscach przyspawany prętem żebrowanym do podstawy rzeźby. Obiekt jest impregnowany, uzbrojony wewnątrz oraz dociążony balastem o wadze 1000 kg. Wszystkie jego krawędzie zostały odpowiednio wygładzone. Przewidziane jest, iż z biegiem czasu, dla celów estetycznych, rzeźba pokryje się warstwą rdzy. Rzeźba będzie ekspozycją stałą.

Tomasz Górnicki jest rzeźbiarzem, absolwentem Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w Polsce i za granicą. Chazme specjalizuje się przede wszystkim w tworzeniu murali i malarstwie. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej. Kreuje architektoniczne światy wypełnione geometrycznymi motywami. Zajmuje się też ilustracją oraz projektowaniem graficznym.

Projekt UNIQA Art Łódź wystartował rok temu. Przez ten okres powstało 11 realizacji w przestrzeni miejskiej Łodzi. Do przygotowania prac zostało zaproszonych 9 wybitnych artystów z Polski i USA m.in. Crystal Wagner, Mateusz Gapski i Przemek Blejzyk (Grupa Etam) czy Robert Proch. Ich instalacje na stałe lub tymczasowo stały się częścią miejskiej galerii sztuki. Organizatorem przedsięwzięcia było Łódzkie Centrum Wydarzeń. Natomiast partnerem tytularnym wydarzenia zostało towarzystwo ubezpieczeń UNIQA.

- Zakończył się projekt UNIQA Art Łódź. Cieszy nas, że mogliśmy współpracować z Łodzią w tym projekcie. To miasto i mieszkańcy są dla nas szczególnie ważni, bo to właśnie tam znajduje się siedziba UNIQA i z tego miasta pochodzi najliczniejsza część naszej kadry. Dzięki udziałowi w tym projekcie mogliśmy zaprezentować mieszkańcom różnorodne i wyjątkowe realizacje artystyczne. A jesteśmy chyba jedyną na polskim rynku instytucją finansową, która zaangażowała się w projekt street artowy - mówi Jarosław Matusiewicz, prezes UNIQA Polska.

wstecz