Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie

Dodano: 19-03-2020

18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.

Jedną z inicjatyw zawartych w projekcie jest przesunięcie terminów na utworzenie PPK w organizacjach zatrudniających co najmniej 50 osób. O takie rozwiązanie wnioskowały m.in. organizacje zrzeszające przedsiębiorców we liście otwartym do rządu. Czytaj więcej: Biznes apeluje o przesunięcie obowiązywania nowych przepisów obciążających przedsiębiorców

Zgodnie z propozycją rządu, nowe terminy wdrażania PPF w firmach zatrudniających od 250 do 249 osób:

  •  termin na zawarcie umowy o zarządzanie PPK: 27 października 2020 r. (obecnie: 24 kwietnia 2020 r.)
  •  termin na zawarcie umowy o prowadzenie PPK: 10 listopada 2020 r. (obecnie: 11 maja 2020 r.)

Zmiany te obejmą jedynie pracodawców, którzy nie wdrożyli jeszcze do swoich organizacji PPK. Dla pracowników może oznaczać późniejsze rozpoczęcie oszczędzania w PPK i późniejsze nabycie uprawnień do wpłaty powitalnej. Skutki nie będą obowiązywać pracodawców z II etapu, którzy wdrożyli już PPK. Również sytuacja pracowników, dla których pracodawcy już zawarli umowy o prowadzenie PPK, nie ulegnie zmianie.

Przesunięcie terminów zawarcia umów pociągnie za sobą wydłużenie czasu na wybór instytucji finansowej, w tym na zawarcie porozumienia w zakresie wyboru instytucji finansowej z zakładowymi organizacjami związkowymi lub reprezentacją osób zatrudnionych, a także  opóźnienie przekazania pierwszych wpłat do PPK.

wstecz