Powstała rzeźba w ramach projektu UNIQA Art Łódź

Dodano: 01-06-2017

Powstała kolejna realizacja artystyczna w ramach projektu UNIQA Art Łódź organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń (czytaj więcej: Ubezpieczyciel został sponsorem tytularnym projektu UNIQA Art Łódź). W Parku Staromiejskim w Łodzi stanęła rzeźba przedstawiająca odciętą głowę Jana Chrzciciela. Autorem rzeźby jest Szymon Ryczek – absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

- Po kilku miesiącach przerwy wracamy z projektem street artowym, którego UNIQA jest sponsorem tytularnym. Po raz pierwszy, choć nie ostatni, możemy w ramach projektu zaprezentować rzeźbę. Do tego w naszym projekcie znalazło się miejsce również dla młodego łódzkiego artysty - mówi Katarzyna Ostrowska, dyrektor Departamentu Marketingu i PR UNIQA.

- Rzeźba Szymona Ryczka jest znakomitym przykładem realizacji site specific, czyli takiej, w której obiekt artystyczny jest ściśle związany z miejscem, w którym powstaje. W tym przypadku, zarówno pod kątem formy, jak i treści, rzeźba została świetnie dopasowana do historii i tożsamości Parku Staromiejskiego – mówi Michał Bieżyński, dyrektor artystyczny projektu UNIQA Art Łódź, Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Szymon Ryczek, artysta grafik, urodził się w 1991 roku w Łodzi. W latach 2011-2016 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Grafiki i Malarstwa. Uprawia grafikę warsztatową, w tym rzadko już dziś kultywowaną przez młodych twórców technikę gipsorytu.

- Założeniem formalnym było przedstawienie postaci Jana Chrzciciela w następującej chwili po jego męczeńskiej śmierci, nie rezygnując jednocześnie z ukazania żywych emocji zawartych w portrecie. Podobnie jak Jan Chrzciciel, wielu łodzian poniosło śmierć za swoją wiarę i pochodzenie. Rzeźba ma stanowić upamiętnienie ofiar getta i okupowanej przez niemiecką Rzeszę Łodzi – podkreśla Szymon Ryczek, autor rzeźby.

wstecz