Poseł Liroy-Marzec pyta ministra cyfryzacji o rozszerzenie funkcjonalności serwisu „Historia pojazdu”

Dodano: 17-08-2018

W interpelacja nr 25064 skierowanej do ministra cyfryzacji w sprawie systemu "Historia pojazdu" i bazy danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego podnoszony jest temat funkcjonowania tych systemów. Zdaniem autora interpelacji, dobrym rozwiązaniem byłoby połączenie obu baz danych.

Serwis „Historia pojazdu” powstał w 2014 r. Umożliwia on bezpłatne uzyskanie informacji o pojeździe zawarte w Centralnej Ewidencji Pojazdów, co zdaniem autora interpelacji może być szczególnie przydatne przy zakupie używanego auta.  

Poseł Liroy-Marzec podnosi w interpelacji, że oczekiwaną przez kupujących informacją są dane dot. szkodowości zakupywanych pojazdów. Dane te są gromadzone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w bazie OC i AC. W opinii posła, „połączenie baz danych oraz udostępnienie wypadkowej historii pojazdu przyniosłoby pozytywne skutki społeczne”. Jak argumentuje, „obywatele z większym prawdopodobieństwem nabywaliby pojazdy sprawne, o udokumentowanej historii. Mechanizm rynkowy eliminowałby z dróg pojazdy o dużym zakresie szkód w przeszłości, które pomimo napraw mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla kierowców oraz innych użytkowników dróg. Nieuczciwe praktyki w tym zakresie zostałyby ograniczone przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym”.

W związku z tym, poseł skierował do ministra cyfryzacji następujące pytania:

  • Czy ministerstwo przewiduje rozszerzenie funkcjonalności serwisu „Historia pojazdu” o dane pochodzące z UFG?
  • Czy są prowadzone są prace nad rozszerzeniem funkcjonalności serwisu „Historia pojazdu”? Jeśli tak, w jakim zakresie?
  • Czy są prowadzone prace nad podobnymi zmianami obejmującymi cały rynek UE?
Tagi: oc, ac, pojazd
wstecz