Polski rząd popiera wniosek KE dot. zmiany dyrektywy o ubezpieczeniach OC komunikacyjnych

Dodano: 04-07-2018

W dniu 3 lipca sejmowa Komisja ds. Unii Europejskiej przyjęła stanowisko rządu ws. wniosku KE dot. propozycji zmiany dyrektywy o ubezpieczeniach OC komunikacyjnych.

W maju 2018 r. Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/103/WE z dnia 16 września 2009 r. w sprawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem pojazdów mechanicznych i egzekwowania obowiązku ubezpieczania od takiej odpowiedzialności. Zmiany mają na celu zapewnienie lepszej ochrony osobom poszkodowanym, m.in. w razie upadku zakładu ubezpieczeń sprawcy szkody. Czytaj więcej: KE zawnioskowała o zmiany w ubezpieczeniach komunikacyjnych

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Piotr Nowak podczas posiedzenie Komisji ds. Unii Europejskiej, wskazał, że polski rząd co do zasady pozytywnie ocenia wniosek Komisji. Jednak dostrzega też wprowadzenie pewnych modyfikacji, m.in. w zakresie wydłużenia terminu podniesienia sum ubezpieczeniowych z 12 do 24 m-cy, (tak aby składki były podnoszone systematycznie, a nie skokowo) czy definicji ruchu pojazdu, która wydaje się być zbyt szeroka, co może spowodować wzrost składek ubezpieczeniowych oraz konieczność objęcia ubezpieczeniem OC pojazdów i innych urządzeń elektrycznych, np. rowery elektryczne, hulajnogi elektryczne.

Wniosek KE jest dostępny do pobrania w pełnej publikacji.

Pliki do pobrania

wstecz