Polacy poruszają się coraz starszymi autami

Dodano: 22-10-2019

Jedynie 13% kierowców porusza się autami młodszymi niż 5 lat – wynika z raportu „Polacy o polisach komunikacyjnych” zrealizowanego na zlecenie multiagencji CUK Ubezpieczenia. Zakup auta dokonywany jest najczęściej za gotówkę (81%), rzadziej na kredyt (11%) czy leasing (8%).

- Polacy poruszają się coraz starszymi pojazdami. Wśród naszych respondentów niemalże 70% zadeklarowało, że posiadany przez nich pojazd ma więcej niż 11 lat. Nowy samochód, którego wiek nie przekracza 5 lat posiada zaledwie 13% naszych ankietowanych. Co prawda sprzedaż aut w Polsce ma się dobrze i nie jest poddana drastycznej korekcie, ale warto zauważyć, że wiele aspektów ekonomicznych przyczyniło się do wzrostu obrotów na rynku pojazdów używanych i sprowadzanych zza granicy. Wzrost płacy minimalnej, nowe świadczenia socjalne, to tylko nieliczne czynniki, które pozwoliły w 2018 roku zwiększyć sprzedaż pojazdów używanych – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Z danych wynika, że największy odsetek kierowców – 38% - posiada auto w wieku od 10 do 15 lat. Niemniej liczną grupę (30%) reprezentują właściciele aut starszych niż 15 lat. Auta młodsze, od 5 do 9 lat i od 1 do 5 lat ma w posiadaniu odpowiednio 19% i 10% ankietowanych. Natomiast właściele aut młodszych niż rok stanowią zaledwie 3%.

Wiek auta miał wpływ na wykupywanie przez właścicieli polisy AC. Zakup autocasco zadeklarowało łącznie 32% kierowców, z czego wśród właścicieli samochodów starszych niż 15-letnie, mniej niż 10% zdecydowało się na wykupienie takiej polisy.

- Najciekawsze dane pochodzące z naszego raportu można uzyskać krzyżując wybrane odpowiedzi. I tak jasno widać, że Polacy ubezpieczają się wykupując polisę AC na samochody młodsze. Największa grupa, bo oscylująca w okolicach 90% respondentów, którzy zadeklarowali posiadanie auta w przedziale do 5 lat, zaznaczyła również odpowiedź potwierdzającą posiadanie autocasco – tłumaczy Maciej Kuczwalski.

Osoby, które zdecydowały się na zakup ubezpieczenia AC najczęściej robiły to z obawy przed kradzieżą pojazdu (73%), zniszczeniami wywołanymi przez warunki pogodowe (62%) czy uszkodzeniami powstałymi z winy innych osób (68%). Istotną przyczyną było również poczucie pewności, że w razie wypadku TU wypłaci odszkodowanie, które umożliwi naprawę pojazdu (81%).

Wśród osób z wykupionym AC, 71% zdecydowało się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Zdecydowaną większość z nich stanowiły ubezpieczenia NNW (89%) i assistance (86%). Połowa z nich ubezpieczyła też szyby.

Tagi: polisa, ac
wstecz