Podmioty rynku ubezpieczeniowego: COMPENSA

Dodano: 01-08-2016
Kategorie :

Compensa jest częścią międzynarodowej Vienna Insurance Group – austriackiego koncernu ubezpieczeniowego wiodącego w Europie Środkowej i Wschodniej.

W Polsce Compensa działa od 1990 r. pod dwoma spółkami: Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group oraz Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Jako pierwsza w 1990 r. została założona spółka majątkowa. KNF udzielił pozwolenia na działalność podmiotu ubezpieczeniowego w dniu 12 lutego 1990 r. Compensa TU otrzymała pozwolenie na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w dziale II, gr. 1-4, 6-18. Spółka życiowa jest obecna na polskim rynku od 1997 r.; zgoda KNF na prowadzenia działalności ubezpieczeniowej w dziale I gr. 1-5 została wydana w dniu 30 września 1997 r.

Firma oferuje duży wybór ubezpieczeń na życie dla Klientów indywidualnych oraz dla Klientów biznesowych, w tym m.in. produkty ochronne, inwestycyjne, posagowe i grupowe. W ofercie są produkty zarówno ze składką jednorazową, jak i regularną. Compensa oferuje także szeroki wachlarz ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych w różnych walutach (PLN, EUR, USD). Ponadto, spółka oferuje ubezpieczenia: komunikacyjne, zdrowotne, mieszkań, mienia i odpowiedzialności cywilnej, zaprojektowane dla klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych klientów korporacyjnych.

Do władz spółek wchodzą:

  • Artur Borowiński (prezes Compensa TU i Compensa TUnŻ),
  • Ireneusz Arczewski (Compensa TU i Compensa TUnŻ),
  • Rafał Mosionek (Compensa TU i Compensa TUnŻ),
  • Piotr Tański (Compensa TUnŻ),
  • Wolfgang Stockmeyer (Compensa TU i Compensa TUnŻ),
  • Jarosław Szwajgier (Compensa TU).

W 2015 r. Compensa TU S.A. odnotowała przypis składki brutto w wysokości 1,2 mld zł. Największy wzrost przyniosła sprzedaż ubezpieczeń dla małych i średnich przedsiębiorstw (+ 9%). Compensa Życie uzyskała przypis na poziomie 590 mln zł. Wzrost sprzedaży produktów życiowych w 2015 r. wyniósł 12,5%. W zeszłym roku Compensa w dziale II wypracowała zysk na poziomie 89 mln zł. Natomiast, Compensa Życie odnotowała zysk brutto w wysokości 10,4 mln zł. 

wstecz