PKO Bank Polski na drodze do chmury

Dodano: 08-05-2020
Publikator: informacja prasowa

PKO BP przygotowuje migrację swojej architektury informatycznej do Chmury Krajowej. Bank jest pomysłodawcą i współzałożycielem spółki Operator Chmury Krajowej, która zawarła partnerstwo strategiczne z Google i Microsoftem.

Celem projektu jest zapewnienie dostępu rozwiązań biznesowych i technologicznych możliwych jedynie w chmurze obliczeniowej, co w rezultacie pozwoli na zwiększenie efektywności wdrożeń informatycznych.

- Realizowany dotychczas model rozwoju bankowości oparty na własnej infrastrukturze IT przestaje być wydajny. Wdrażanie kolejnych cyfrowych rozwiązań trwa w nim zbyt długo i jest zbyt kosztowne. Jeszcze przed pandemią COVID-19 wiele wskazywało na to, że szersze wykorzystanie usług chmurowych jest konieczne dla utrzymania tempa cyfryzacji. Teraz, kiedy w sektorze bankowym nastąpiło szybkie przejście z dotychczasowego modelu oddziałowo-zdalnego na zdalno-oddziałowy, cyfryzacja będzie musiała jeszcze przyspieszyć, a to oznacza, że szersze korzystanie przez banki z usług chmurowych jest już wręcz nieuniknione. Zmiana modelu IT, to element naszej strategii „PKO Bank Przyszłości” ogłoszonej jesienią 2019 roku – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego

Partnerstwo Operatora Chmury Krajowej z Google i Microsoft pomoże w przejściu banku z tradycyjnego modelu IT, na taki oparty na usługach chmurowych. Pozwoli to na realizację projektu Road to Cloud. Projekt ten zakłada wykorzystanie usług Operatora Chmury Krajowej, którego celem jest stworzenie rozwiązań chmurowych dla polskich przedsiębiorstw i udostępnienie im takich samych nowoczesnych narzędzi, jakimi dysponują ich konkurenci z krajów, w których już nawet 70 proc firm korzysta z usług chmurowych.

- PKO Bank Polski korzysta z wybranych usług OChK. W pierwszej kolejności stworzyliśmy w chmurze 11 tys. stanowisk pracy doradców bankowych, które są teraz uruchamiane. Dzięki partnerstwom strategicznym zawartym przez naszą spółkę Operator Chmury Krajowej, spełnione zostały wszystkie warunki niezbędne do dokonania migracji bankowych systemów IT do chmury. Dysponując za pośrednictwem spółki jednoczesnym dostępem do platformy chmurowej Google oraz Microsoft Azure, możemy teraz bezpiecznie rozpocząć naszą drogę do chmury. Aktualnie przenosimy serce bankowej infrastruktury IT, system Alnova, na platformę przyjazną rozwiązaniom chmurowym. Chcemy, aby najpóźniej za trzy lata, kluczowe biznesowe systemy IT banku działały w chmurze obliczeniowej opartej o architekturę hybrydową – powiedział Adam Marciniak, wiceprezes zarządu PKO Banku Polskiego.

wstecz