Morawiecki dementuje doniesienia o przejęciu Pekao przez PZU

Dodano: 25-08-2016
Kategorie :

Wicepremier, minister rozwoju, Mateusz Morawicki zdementował medialne doniesienia dotyczące zakupu Banku Pekao przez PZU. "Nie prowadzimy żadnych konkretnych negocjacji, PZU i PFR nie prowadzą negocjacji" - powiedział Morawiecki w wywiadzie udzielonym agencji Reuters. Ponadto, Morawiecki na pytanie o determinację polskiego rządu co do zakupu instytucji bankowej od Włochów odpowiedział , że „jak w przypadku każdej potencjalnej transakcji, to musi być transakcja rynkowa. Musimy działać na zasadach rynkowych".

Trzy dni temu (22.08.2016 r.) agencja informacyjna Reuters podała, że przedstawiciel Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA i Polskiego Funduszu Rozwoju zamierzają udać się na negocjacje w sprawie przejęcia banku Pekao od UniCredit. Agencja powoływała się na dwa anonimowe źródła.

Reuters we wtorek poinformowało także, że w najbliższym czasie UniCredit wystawi na sprzedaż 40,1% udziałów Banku Pekao. Według Reuters, PZU chciałoby dokonać transakcji z włoskim bankiem na kwotę ok. 7 mld zł. Obecnie kapitalizacja banku wynosi 33,4 mld zł.

PZU w przedstawionej w środę Strategii do 2020 r., jako jeden z celów strategicznych uwzględnił „zbudowanie grupy bankowej o dużej skali i rentowności”. Ubezpieczyciel chce go osiągnąć poprzez „budowę grupy bankowej, która znajdzie się w pierwszej piątce banków w Polsce z aktywami o wartości ponad 140 mld zł” – czytamy w komunikacie prasowym PZU.

wstecz