mBank wystartował z pilotażem ugód frankowych

Dodano: 06-12-2021
Publikator: informacja prasowa

mBank rozpoczął pilotaż ugód kierowanych do klientów, którzy posiadają kredyty we franku szwajcarskim. W ramach inicjatywy obecny kredyt zostanie przewalutowany w PLN, a część zadłużenia ulegnie umorzeniu.

Jak informuje bank, pilotaż, który potrwa przez najbliższe trzy miesiące obejmie 1,3 tys. umów. Z propozycji będą mogli skorzystać klienci posiadający wyłącznie jeden kredyt we frankach i spłacający go w terminie.

− Robimy krok w kierunku porozumienia z kredytobiorcami – także tymi, którzy dziś kwestionują zawarte umowy przed sądem. Jednak nasze stanowisko w tej sprawie nie zmienia się. Uważamy, że kredyty we frankach zostały udzielone na uczciwych warunkach, a tym, co doprowadziło do konfliktu, nie jest konstrukcja umowy, ale zmiana kursu walutowego. Klienci, banki i regulatorzy nie w pełni przewidzieli skalę osłabienia złotego do franka. Nasza koncepcja ugód zakłada, że bank weźmie na siebie część kosztów wynikających ze wzrostu kursu szwajcarskiej waluty, chociaż na kurs waluty nie miał wpływu. Proponujemy więc klientom, by spotkać się w połowie drogi – mówi Cezary Stypułkowski, prezes mBanku.

W ramach ugody, mBank porówna spłaty kredytów rzeczywistego we frankach z hipotecznym w złotych, stosując średni kurs NBP. W ten sposób bank sprawdzi, czy i ile więcej ma dziś do spłaty kredytobiorca frankowy. Różnica zostanie solidarnie podzielona pomiędzy stronami. Co więcej, saldo kredytu zostanie pomniejszone o wpłaty na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego lub o wartość podwyższonego oprocentowania.

Podpisując ugodę, klient może wybrać oprocentowanie stałe na okres 5 lat lub oprocentowanie zmienne, oparte o WIBOR powiększone o marżę. Po jej podpisaniu, kredytobiorca będzie spłacał kredyt w polskiej walucie. Jak sygnalizuje bank, dzięki takiej propozycji, kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt w latach 2006-2008, mają możliwość oszczędzić nawet 20 proc.

Podpisanie ugody odbywa się w placówce banku. Pozostały proces dokumentacyjny może się odbyć w trybie on-line. Do każdego klienta zostanie przydzielony opiekun ugody. W sytuacji, gdy klient znajduje się w sporze z bankiem, ugoda frankowa będzie podpisana przed sądem.

wstecz