mBank sprzedaje podmiot dystrybuujący ubezpieczenia grupowe za pół miliarda złotych

Dodano: 28-11-2017
Kategorie :

mBank podpisał z duńską firmą Phoebe IVS umowę na mocy, której bank zobowiązał się do sprzedaży 100 proc. akcji spółki Latona SA, a następnie części działalności mFinance w zakresie pośrednictwa w dystrybucji ubezpieczeń grupowych.

"Zarząd mBanku S.A. z siedzibą w Warszawie oraz spółka zależna Banku - mFinanse S.A. zawarły warunkową umowę, na podstawie której: Bank zobowiązany jest do sprzedaży 100 procent tj. 100.000 akcji w spółce Latona S.A. na rzecz Phoebe IVS z siedzibą w Danii, a następnie mFinanse zobowiązana jest do sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa mFinanse na rzecz spółki Latona S.A. (w chwili sprzedaży Latona S.A. należeć będzie do Inwestora)" - czytamy w komunikacie.

Sprzedawana, wydzielona część spółki mFinance działa w obszarze pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie grupowych umów ubezpieczenia. Jest to kolejna transakcja, w wyniku której mBank redukuje swoją działalność w obszarze ubezpieczeń. W 2015 r. Aspiro, spółka zależna mBanku, sprzedała na rzecz Avanssur société anonyme - podmiotu z grupy AXA, 100 proc. akcji BRE Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji. Kwota tej transakcji wynosiła 570 mln zł.

Wartość transakcji wynosi 520 mln zł. Większość tej kwoty (465 zł) będzie uiszczana przez okres 15 lat. Natomiast jej finalizacja jest planowana na I kw. 2018 r. Mówi się, że tak jak w przypadku poprzedniej transakcji, mBank będzie udostępniał aż do sfinalizowania wpłaty swoje kanały dystrybucji.

Inwestor sfinansuje transakcję przy wykorzystaniu środków zapewnionych przez fundusz Purple Star Receivable Funding DAC z siedzibą w Irlandii, wspierany przez konsorcjum inwestorów instytucjonalnych. Fundusz ten działa jako gwarant i jest jednocześnie stroną umowy. Drugim gwarantem, będącym zarazem stroną umowy, jest Indigo Agencies Holdings Limited. Zarówno Phoebe IVS, jak i Indigo Agencies Holdings są powiązane z niezależną angielsko - duńską Grupą Indigo. Obejmuje ona m.in. Indigo Underwriters Ltd, posiadającą licencję na terenie Wielkiej Brytanii i prowadzącą działalność w zakresie underwritingu ubezpieczeniowego i reasekuracyjnego oraz działalność agencyjną.

wstecz