KUKE udzieliła gwarancji dla gdyńskiej stoczni CRIST S.A.

Dodano: 14-07-2016

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) zawarła umowę o współpracy ze stocznią CRIST S.A., zgodnie z którą udzieli przedsiębiorstwu gwarancji ubezpieczeniowej na łączną kwotę ponad 9 mln euro.

Gwarancje zwrotu zaliczki udzielone przez KUKE dotyczą kontraktu o wartości ponad 20 mln euro zawartego pomiędzy polską stocznią a norweskim armatorem.

Stocznia CRIST S.A. otrzymała od norweskiego armatora Kleven Verft AS zlecenie wybudowania kadłuba nowoczesnego, wyspecjalizowanego statku. Będzie on wykorzystywany do układania kabli energetycznych na dnie morskim.

Umowa z CRIST S.A. to już 4. umowa o udzielenie gwarancji ubezpieczenia zawarta w ramach wsparcia dla polskiego sektora przemysłu stoczniowego. Korporacja udzieliła już gwarancji zwrotu zaliczek na łączną kwotę 3,3 mln euro. Pozostałe trzy tego typu gwarancje będą udzielane przez KUKE we współpracy z innymi instytucjami finansowymi. Kolejne gwarancje będą opiewały na kwotę 5,78 mln euro.

CRIST to wiodąca stocznia na rynku europejskim z ponad 20-letnim doświadczeniem w realizacji wielu zaawansowanych projektów z zakresu budownictwa okrętowego i konstrukcji morskich. Stocznia jest jednym z liderów branży offshore, lokując ją w gronie europejskich tuzów w obszarze realizacji skomplikowanych jednostek do budowy i obsługi morskich farm wiatrowych. Realizuje zamówienia dla klientów z Polski, Niemiec, Norwegii, Danii, Finlandii, Islandii, Francji, Belgii, Holandii i Szkocji.

Początki współpracy KUKE z CRIST S.A. sięgają 2003 r. Do 2009 r. KUKE na zlecenie stoczni udzieliła 14 komercyjnych gwarancji zwrotu zaliczek związanych z 6 kontraktami na łączną kwotę 25 mln dolarów. W 2010 r. KUKE rozszerzyła współpracę z CRIST S.A. o gwarantowane przez Skarb Państwa gwarancje ubezpieczeniowe, których łączna wartość wyniosła 215 mln euro i dotyczyła głównie budowy specjalistycznych jednostek przeznaczonych do obsługi farm wiatrowych.

wstecz