Koronawirus zmienia rynek ubezpieczeń

Dodano: 03-09-2020

Pandemia koronawirusa wpłynęła na ofertę produktów ubezpieczeniowych. Najpierw zmiany nastąpiły w ubezpieczeniach turystycznych, teraz nawet ubezpieczenia dla firm zaczynają uwzględniać ryzyka związane z koronawiursem – donosi Puls Biznesu.

Większość ubezpieczeń turystycznych, po marcu tego roku, ma dołączone w klauzuli ryzyko zachorowania na koronawirusa.

— Ta zmiana nie oznacza, że przed zakupem nie należy weryfikować zakresu ochrony, wychodząc z założenia, że ubezpieczenie na pewno obejmuje pandemię. Trzeba bowiem pamiętać, że zakres ochrony w odniesieniu do ryzyka epidemii jest przez zakłady ubezpieczeń różnie definiowany. Niekiedy polisa obejmuje jedynie wsparcie w przypadku hospitalizacji w wyniku zachorowania na koronawirusa, a czasem można liczyć także na pomoc w przypadku odbycia przymusowej kwarantanny — mówi na łamach PB Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR).

Kolejne rozwiązanie związane z pandemią zaproponowała AXA, która rozszerzyła ubezpieczenie odpowiedzialności zawodowej księgowych i osób wykonujących obsługę płac o ryzyko popełnienia błędów przy wnioskowaniu o pomoc publiczną. Czytaj więcej: Ubezpieczenie chroniące przed niewłaściwym skorzystaniem z tarczy antykryzysowej.

Zmiany wprowadziła też Warta – w ofercie dla MŚP upowszechniono ubezpieczenie mienia od każdego rodzaju ryzyka, a także objęto ochroną majątek przedsiębiorstw w związku z możliwymi zmianami miejsca prowadzonej działalności.

— Od kilku lat widzimy większe zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorców możliwością zabezpieczenia swojego mienia w różnych miejscach, a pandemia dodatkowo to zjawisko pogłębiła. Już w marcu mieliśmy mnóstwo pytań od klientów, którzy się zastanawiali, czy ubezpieczenie będzie działać także w przypadku zmiany miejsca prowadzenia firmy — mówi w PB Andrzej Olechniewicz, dyrektor operacyjny w Biurze Ubezpieczeń MŚP w Warcie.

Ubezpieczyciele rozszerzają też ofertę cyberubezpieczeń. Generali utrzymało ochronę dla sprzętu pracowników, który został przekazany dla pracy zdalnej, a także rozszerzyło klauzulę OC o ryzyko koronawirusa. PZU rozszerzyło pakiet dla małych i średnich przedsiębiorstw o ubezpieczenia cyber.

wstecz