Komisja Europejska przedstawiła propozycje dobrych praktyk dla ubezpieczycieli w związku z pandemią

Dodano: 15-07-2020
Publikator: Komisja Europejska

W dniu 14 lipca br. Komisja Europejska przedstawiła propozycje dobrych praktyk w obszarze rynku finansowego. Dokument zawiera wskazania co do udzielania pomocy konsumentom i przedsiębiorcom w związku z pandemią COVID-19. Praktyki skierowane są do ubezpieczycieli, banków i instytucji pożyczkowych. W prace nad dokumentem włączyła się Polska Izba Ubezpieczeń.

Zgodnie z rekomendacjami KE, ubezpieczyciele mają działać w najlepszym interesie konsumentów przez cały cykl trwania relacji z ubezpieczonym. W opublikowanym dokumencie Komisja zachęca ubezpieczycieli do wzięcia pod uwagę różnych praktycznych skutków pandemii COVID-19 w codziennych działaniach konsumentów oraz wykazania elastyczności wobec konsumentów i przedsiębiorców, którzy mogą nie być w stanie wypełnić zobowiązań umownych.

Zdaniem KE, ubezpieczyciele powinni sprawnie dokonywać likwidacji szkód i wypłacać odszkodowania tak szybko, jak to jest możliwe w obecnej sytuacji. Oznacza to również szybką ocenę i rozstrzyganie sporów.

Komisja zachęca też ubezpieczycieli do pozytywnego rozpatrywania wniosków ubezpieczających, którzy tymczasowo znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej w wyniku pandemii COVID-19, aby czasowo odroczyć regularne płatności należnych składek bez odsetek i opłat.

W zakresie stawek ubezpieczeniowych spółki powinny dostosować je wszelkich zmian kosztów i ryzyka, z uwzględnieniem kondycji towarzystwa i gospodarki krajowej. Komisja wskazała też na potrzebę przeprowadzenia ponownej oceny produktów ubezpieczeniowych pod względem dopasowania cech produktów i zakresu ochrony do potrzeb docelowych klientów i zapewnienia spójności cech ubezpieczeń z potrzebami określonej grupy targetowej.

Dokument w jęz. angielskim jest dostępny do pobrania w pełnej publikacji.

Pliki do pobrania

wstecz