Kolejne postanowienia umowne wpisane do „Mapy klauzul” Rzecznika Finansowego

Dodano: 25-11-2020
Publikator: Rzecznik Finansowy

Rzecznik Finansowy dodał kolejne postanowienia do listy klauzul abuzywnych stosowanych banki w kredytów „walutowych”, tj. „Mapy klauzul”. O dodatkowych, zakazanych zapisach umownych poinformowali RF konsumenci.

– Po publikacji „Mapy klauzul” na początku listopada otrzymaliśmy sygnały od klientów, którzy nie znaleźli w naszym zestawieniu fragmentów umów które zwarli. Zgłaszali oni takie zapotrzebowanie na naszym profilu na Facebooku oraz w ramach porad telefonicznych i e-mailowych. Odpowiadając na nie, uzupełniliśmy nasze zestawienie o dwie umowy – wyjaśnia Mariusz Jerzy Golecki, Rzecznik Finansowy.

Do „Mapy klauzul” zostały wpisane postanowienia z umowy Getin Noble Bank z 2008 r. oraz PKO BP S.A. Własny Kąt z 2008 r.

„Mapa klauzul” powstała kilka tygodni temu. Jest to zestawienie klauzul niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów w walutach obcych, opracowane przez ekspertów Biura RF na podstawie nadesłanych od klientów umów z bankami. Czytaj więcej: RF stworzył listę klauzul abuzywnych w umowach kredytów w obcych walutach

– Opracowanie „Mapy klauzul” to odpowiedź na sygnały wpływające do nas w trakcie dyżurów telefonicznych czy zapytaniach e-mailowych. Wynika z nich, że znaczna część posiadaczy kredytów „walutowych” wciąż nie podjęła żadnych działań związanych ze swoją umową. Po prostu nie mają pewności czy w ich umowach rzeczywiście znajdują się postanowienia, które można uznać za niedozwolone. Nie wiedzą też, jakie żądania mogą sformułować po zidentyfikowaniu takiego roszczenia. Liczę, że przygotowane przez nas zastawienie będzie dla nich dużym ułatwieniem –powiedział Rzecznik Finansowy.

„Mapa klauzul” jest dostępna pod adresem: https://rf.gov.pl/mapa-klauzul/

Tagi: rf, kredyt
wstecz