Jak zmieni się rynek po przejęciu AXY?

Dodano: 24-02-2020
Publikator: Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl analizują, jak zmieni się rynek ubezpieczeń po tym, jak UNIQA przejmie biznes Grupy AXA.

Grupa AXA wycofuje się z Polski po 14 latach działalności. UNIQA jest obecna na rynku dwa razy dłużej – w tym roku świętuje trzydziestolecie działalności w Polsce. Jednak pomimo krótszego stażu to AXA posiada większe udziały na rynku. W związku z tym, zarówno w dziale ubezpieczeń na życie i dziale ubezpieczeń majątkowych, po przejęciu AXY UNIQA zmieni swoją pozycję na rynku.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego udział Grupy UNIQA w składce przypisanej brutto działu I wynosi zaledwie 0,5% po III kw. 2019 r. Taki wynik daje jej 19. miejsce na rynku. Z kolei udział AXA Życie TU opiewa na 3,2% rynku, plasując się na 9. pozycji.

- Przejęcie ubezpieczeniowego biznesu firmy AXA będzie zatem dla Grupy UNIQA szansą na znaczące wzmocnienie swojej pozycji sprzedażowej dotyczącej polis na życie - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

W dziale II natomiast udział UNIQI był większy, na poziomie 2,8% w 2019 r. Jednak również i w tym dziale AXA Ubezpieczenia TUiR miało wyższy udział, równy 4,7%.

- Można przypuszczać, że przejęcie biznesu AXA pozwoli spółce należącej do firmy UNIQA na osiągnięcie czwartej pozycji (pod względem udziału w rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych polis osobowych). Wynik na poziomie około 7,5% przypisanej składki brutto z działu II będzie oznaczał bardzo dużą stratę do Warty i całkiem sporą przewagę nad Allianz - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Co istotne, eksperci Ubea.pl na podstawie danych z KNF przypuszczają, że UNIQA – po przejęciu polskich biznesów Grupy AXA – stanie się czwartym ubezpieczycielem i wyprzedzi TUiR Allianz Polska.

- Nie wiadomo jednak, jaka będzie polityka cenowa wzmocnionej firmy UNIQA na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Właśnie dlatego nie można przesądzać, czy niedawno ogłoszona transakcja odbędzie się ze szkodą dla kierowców szukających taniego OC - podsumowuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

wstecz