Jak może współpracować prywatny i państwowy system finansowania służby zdrowia?

Dodano: 08-07-2019

Obecnie w Polsce funkcjonuje najdroższe rozwiązanie w zakresie finansowania opieki zdrowotnej. Z powodu niskiej jakości świadczeń z publicznego systemu służby zdrowia, coraz więcej osób decyduje się na finansowanie opieki zdrowotnej dodatkowo z własnej kieszeni. Jednak warto zastanowić się nad wspólnym modelem współpracy publicznego i prywatnego systemu zdrowia.

Na przełomie 2018 i 2019 r. średni czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosił  3,8 miesiąca. Znacznie szybciej konsultację można umówić w prywatnej placówce. W związku z czym rośnie liczba Polaków posiadających prywatny pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowotne. 

Jednak by ubezpieczenia prywatne funkcjonowały lepiej, niezbędne jest wsparcie legislacyjne. Sektor komercyjnych ubezpieczeń zdrowotnych przy wdrożeniu odpowiednich rozwiązań mógłby stanowić wsparcie dla państwowej służby zdrowia, szczególnie w zakresie finansowania drogich terapii, które obecnie nie są refundowane przez NFZ.  

Obecnie prywatne ubezpieczenia zdrowotne posiada 2,6 mln Polaków. Największą popularnością cieszą się polisy zdrowotne, opłacane przez pracodawców. Także 60% osób, uczestniczących w badaniach Polskiej Izby Ubezpieczeń, wskazało, że taki pakiet powinien być finansowany przez pracodawców. Stąd powinni oni liczyć na wsparcie ze strony rządu za partycypację w systemie zdrowia poprzez specjalne ulgi podatkowe.

W ramach prywatnego systemu służby zdrowia powinien rozwinąć się też obszar produktów „long term care”, które zapewniają opiekę nad osobami niesamodzielnymi.

wstecz