Izabela Murawska-Deneau: nie ma bezpieczniejszej technologii przechowywania danych niż blockchain (2)

Dodano: 28-11-2017

Blockchain przestaje być tylko modnych hasłem, ale powoli staje się rzeczywistością instytucji finansowych na naszym rodzimym rynku. O tym czym jest technologia blockchain, jakie niesie korzyści oraz kiedy można spodziewać się pierwszych wdrożeń rozmawiamy z prelegentką III FinTech Digital Congress, Izabelą Murawską-Deneau, Business Development Director w Billon.

Paulina Wiensak: Tak myślę sobie, że teraz RODO jest dla Billon taką szansą, dlatego, że wiele firm jednak obawia się tych przepisów, zwłaszcza tych, które mają dużo danych, np. ubezpieczyciele, banki. Jak przechowywać dane, żeby rzeczywiście były bezpieczne?

Izabela Murawska-Deneau: - Billon udostępnia swoją licencję dla osób, które współdziałają z bankami. Sam Billon nie spełnia tej roli. Rolą Bllona jest udostępnienie swojej technologii w formie licencji graczom, którzy już współdziałają z bankami. Czas jest krótki, a spełnianie wymagań RODO jest bardzo trudne. Jest to praca od wielu, wielu miesięcy, jak nie ostatnich dwóch lat. Wiemy jak zabezpieczyć dane i opowiadamy o tym w firmach czy miejscach, które są instytucjami zaufania publicznego, aby mogły tę naszą technologię wykorzystać. Swoją ofertę kierujemy do providerów, dlatego, że oni znają banki i są już z nimi zintegrowani.

Banki mają mnóstwo procesów. Wyobraźmy sobie, że standardowo bank ma 300 produktów i dziesiątki systemów. Z tego co słyszałam niedawno, jeden z banków średniej wielkości ma ponad 60 procesów. Nasza firma nie jest w tym miejscu, żeby wejść do niego jako provider. Przedstawiamy naszą ofertę ludziom, którzy już są w instytucjach takich jak banki, ubezpieczyciele, spółki energetyczne czy media.

Chciałabym wrócić do blockchaina. Jest to coś nowego, zwłaszcza na polskim rynku. Czy KNF wydał już jakieś opinie w zakresie blockchain. Czy według organu spełnia on cechy trwałego nośnika?

- KNF dużo podróżuje i stara się, żeby ich wiedza była świeża z tym, co jest najnowsze na rynku. Podczas warsztatów w sprawie trwałego nośnika w lato przedstawiciele organu nadzoru wyrazili się bardzo pochlebnie o technologii blockchain jak i o tym, że obserwują, co robimy. Potwierdzili, że zapoznali się z naszą analizą prawną, która opowiada, jak problemy trwałego nośnika zaadresowane są komponentami naszej technologii. KNF powiedział, że jesteśmy według nich obiecujący, dlatego, że mamy blockchain, który można ograniczyć geograficznie, a organ nadzoru chciałby, żeby blockchain był w wydaniu prywatnym, który można ograniczyć i mieć pewność, że te informacje są rozproszone tylko np. w sektorze bankowym czy ubezpieczeniowym pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w tym systemie.

KNF wydał pozytywną opinię, która później była wyrażona w formie listów wysyłanych do banków. Wskazywano w nich, że technologia blockchain jest według organu nadzoru najlepszym narzędziem, a precyzując technologia Billon. Jesteśmy bardzo zaszczyceni zainteresowaniem KNF, że mieli chęć do analizy naszego white paper. Oczywiście, jest to produkt jeszcze niewdrożony - jesteśmy w fazie pilotażu z Biurem Informacji Kredytowej.

Mówiła Pani, że KNF wysłał listy do banków. Chciałabym się zapytać, czy już jest jakaś odpowiedź ze strony sektora finansowego. Czy rynek jest zainteresowany, czy na razie tylko bada ten obszar?   

- Obecnie powołaliśmy w organizacji Task Force, do którego zaangażowaliśmy jedną osobę z każdego z działu, która reprezentuje jakąś część technologii. Od maja „kolędowaliśmy” w ZBP, opowiadając o blockchainie, aby przybliżyć bankom tę technologię i naszą technologię prywatnego blockchaina. Zaowocowało to po 6 miesiącach decyzją wyrażoną w ankiecie, którą ZBP wysłał wraz z Krajową Izbą Rozliczeniową i BIK. 60 proc. banków stwierdziło, że to właśnie nasza technologia spełnia najbardziej wszystkie wymogi trwałego nośnika. Podczas, gdy pozostałe 40 proc. podmiotów było podzielone pomiędzy technologią hardwarową, która nazywa się „zapisz raz, odczytaj wiele razy”, z angielskiego „write once read many”, czyli technologią WORM. Słowo to jest już w tym sektorze tak bardzo spopularyzowane. Natomiast druga część z tych 40 proc. była za technologią IBM.

Także dziękujemy za uwagę, poświęcony czas, decyzję KNF-u. Teraz zaowocowało to pracami i kontraktem z BIK, który został podpisany na początku tego miesiąca. A już jesteśmy bardzo zaawansowani w pracach z Biurem. Będą one skonkludowane przed końcem roku. Podmioty takie jak ubezpieczyciele, banki będą mogły testować tę technologię i będzie można publikować dokumenty na blockchainie w Polsce.

To bardzo dobra wiadomość.

- To będzie historyczna wiadomość. Na pewno wkrótce pojawi się informacja publiczna, że sektor bankowy korzysta z praktycznych zastosowań blockchaina. Także po spotkaniu w PIU był bardzo pozytywny wydźwięk i są już prowadzone rozmowy z podmiotami. Oczywiście jest ten efekt i to pytanie kto będzie pierwszy, bo wszyscy boją się być pierwszymi, ale myślę, że w I kw. przyszłego roku te podmioty, które są zainteresowane i już podeszły do nas, będą mogły pochwalić się nowym projektem.

Pierwsza część wywiadu z Izabelą Murawską-Deneau jest dostępna na portalu beinsured.pl pod linkiem.

CV

Izabela Murawska-Deneau, Business Development Director, Billon

Ukończyła studia MBA i certyfikat CPA w stanie Nowy Jork. Posiada ponad 15 lat doświadczenia pracy w USA i na Wall Street w audycie (RSM McGladrey), controllingu. Była odpowiedzialna za komplet 15 kwartalnych raportów finansowych funduszu inwestycyjnego (ponad 11 milliardów dolarów kapitału), sole responsibility,za finanse i audyt funduszu z 5 milliardowym kapitałem. Przez ostatnie 2 lata pracuje jako inwestor, dyrektor finansowy i dyrektor ds. rozwoju w Billon. W Billon zajmuje się rozwojem produktu trwały nośnik informacji z użyciem permissioned Billon blockchain.

wstecz