Innowacje technologiczne w usługach finansowych tematem XI Forum Assistance

Dodano: 17-05-2017

W dniu 17 maja 2017 r. odbyło się XI Forum Assistance organizowane przez Europ Assistance Polska wraz ze Związkiem Banków Polskich. Najnowsze trendy technologiczne w usługach finansowych oraz szanse i wyzwania, jakie stoją przed branżą w kontekście wprowadzania innowacyjnych rozwiązań omawiało niemal stu ekspertów z branży ubezpieczeniowej, bankowej i leasingowej.

Z nowoczesnych technologii chętnie korzystają banki. Dlatego Włodzimierz Kiciński, Wiceprezes Związku Banków Polskich, przybliżył uczestnikom spotkania inicjatywy polskiego sektora bankowego w zakresie innowacji technologicznych.

Podczas wydarzenia poruszono również temat underwritingu w erze cyfrowej. Iain Woodward, Senior Underwriting Manager z Europ Assistance S.A. Irish Branch, omówił proces digitalizacji z punktu widzenia branży ubezpieczeniowej, w tym możliwości pokrywania nowych ryzyk przez ubezpieczyciela.

Kolejną prezentację przeprowadził Piotr Siciak, Dyrektor w KPMG. Poruszył on, coraz bardziej popularny temat cyfryzacji pracy i rozwiązań związanych z automatyzacją procesów i ich implementacji w branży finansowej. Omówił praktyczne rozwiązania i korzyści, jakie płyną z Robotic Process Automation, oraz modele operacyjne pozwalające na wyręczenie lub wsparcie pracowników przez technologię. 

- Modele biznesowe i usługi instytucji finansowych, które sprawdzały się w dotychczasowych warunkach rynkowych, w obliczu rosnącej roli nowoczesnych technologii, muszą jeszcze bardziej ewoluować w stronę innowacji. Cieszymy się, że w tym roku podczas konferencji zaprezentowali się wiodący eksperci oraz analitycy z branży bankowo-ubezpieczeniowej, którzy podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami. Mamy nadzieję, że szeroko omawiane w tym roku zagadnienia dotyczące innowacji technologicznych w usługach finansowych będą źródłem inspiracji dla branży – powiedział Ryszard Grzelak, Prezes Zarządu Europ Assistance Polska.

Justyna Niebutkowska, Zastępca PR&Marketing Managera w Europ Assistance Polska, przedstawiła natomiast wyniki badania na temat świadomości i obaw Europejczyków związanych z zagrożeniami cybernetycznymi. - Wyniki badania pokazują, że Europejczycy wykorzystują internet do odwiedzania stron www i wysyłania maili, a z sieci najczęściej korzystają w domu. Okazuje się, że tylko 42% osób obawia się różnych zagrożeń związanych z używaniem internetu, co ciekawe Polacy znaleźli się na ostatnim miejscu, 3/4 z nas w ogóle nie obawia się takich sytuacji. Budowanie świadomości zagrożeń jest rolą każdej instytucji, która zarządza danymi klienta, zwłaszcza instytucji finansowych. W sytuacji cyberataku, klient zazwyczaj nie wie co zrobić, do kogo się zwrócić i z jakiej pomocy skorzystać. Warto, aby instytucje finansowe mogły zaoferować swoim klientom ochronę właśnie na taką okoliczność – powiedziała Justyna Niebutkowska, Zastępca PR&Marketing Managera w Europ Assistance Polska.

Tagi: assistance, it
wstecz