GrECo: Jak nie przepłacać za OC?

Dodano: 28-02-2017

GrECo JLT Services tłumaczy, w jaki sposób nie przepłacać za ubezpieczenie OC i AC. Jak wskazano w materiale eksperckim, od 2015 r. na polskim rynku ubezpieczeniowym mamy do czynienia z podwyżkami cen za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne. W związku z tym kierowcy, coraz częściej szukają możliwości uzyskanie tańszych ofert.

Jako pierwsze wymieniają bezszkodową jazdę. Kierowcy, którzy w danym roku nie spowodowali żadnej szkody, nie wygenerowali kosztów dla ubezpieczycieli. W związku z tym mogą liczyć na upust przy zakupie ubezpieczenia OC na kolejny rok. Zwykle zniżka wzrasta o 10 proc. rocznie do poziomu 60 proc. wartości początkowej polisy.

- W przypadku braku własnej historii bezszkodowej bądź jej utraty, można się zastanowić nad skorzystaniem z tej posiadanej przez inną osobę na zasadzie współwłasności. To znaczy, że ubezpieczyciel może uwzględnić w kalkulacji wyższe zniżki współwłaściciela pojazdu, który musi być jednak wpisany w dowodzie rejestracyjnym. Każdy ze współwłaścicieli pracuje na wspólne konto, a więc razem zyskują zniżki, ale również razem je tracą w przypadku wyrządzenia szkody przez jednego z nich – wyjaśnia Jacek Surmacz, członek zarządu GrECo JLT Services.

Jako kolejny sposób na obniżkę ceny ubezpieczenia komunikacyjnego wymieniają skorzystanie z ubezpieczeniowego pakietu dealerskiego. Taka szansa dotyczy kierowców, którzy decydują się na zakup nowego auta. Są to ubezpieczenia oferowane przez dealerów na bardzo korzystnych warunkach. Jak wskazuje broker w komunikacie, często ubezpieczenie oferowane przy zakupie nowego pojazdu jest bardzo atrakcyjne cenowo i może się okazać jedynym rozsądnym rozwiązaniem dla osób bez historii ubezpieczeniowej lub z historią obciążoną szkodami.

Równie często klienci mogą liczyć na benefity z tytułu kontynuacji polisy u tego samego ubezpieczyciela lub promocyjne stawki, oferowane dla nowych klientów zakładów ubezpieczeń.

Kolejna propozycja, o jakiej wspomina GrECo JLT Services, stanowi zwiększenie zakresu ubezpieczenia poprzez wybór pakietu różnych produktów. – Zwiększając zakres świadczenia, lokując w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym inne ubezpieczenia majątkowe lub osobowe, możemy liczyć na dodatkową zniżkę. Z kolei dla bardziej oszczędnych, dobrym rozwiązaniem jest zawężenie zakresu ubezpieczenia AC wskazanego w ogólnych warunkach umowy lub wprowadzenie ograniczeń odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli zgody na redukcję wypłaty odszkodowania o określoną kwotę i zastosowaniu wkładu własnego – podkreśla Jacek Surmacz.

Jak zauważają eksperci GrECo JLT Services, przy wyborze ubezpieczenia OC ważne jest, aby osoby zainteresowane takim produktem przed dokonaniem decyzji zastanowiły się, jakie są ich oczekiwania, potrzeby wobec zakładu ubezpieczeń. Także, jak wskazano, warto trochę czasu poświęcić na przeanalizowanie ofert kilku ubezpieczycieli, zwłaszcza pod kątem zastosowanych wyłączeń.

wstecz