GIODO namawia do konsultacji ws. projektu ustawy o ochronie danych osobowych

Dodano: 02-10-2017
Kategorie :

Ministerstwo Cyfryzacji w połowie września opublikowało projekt ustawy o ochronie danych osobowych, implementujący do polskiego porządku prawnego unijne rozporządzenie RODO (czytaj więcej: Jest już gotowy projekt ustawy o ochronie danych osobowych). Obecnie projekt jest w trakcie konsultacji publicznych, które potrwają do połowy października. Do udziału w nich zachęca dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

– Rozporządzenie europejskie, które weszło w życie w ubiegłym roku, zacznie obowiązywać w polskim porządku prawnym od 25 maja 2018 roku. Zatem nowa ustawa o ochronie danych osobowych powinna wejść w życie odpowiednio wcześniej. Teraz projekt jest na etapie konsultacji, na które mamy 30 dni. Zachęcam do konsultowania tego projektu w jak największym stopniu – mówi GIODO agencji informacyjnej Newseria Biznes.

– Jeśli chodzi o moją pierwszą refleksję po lekturze tych propozycji, to niestety jestem zaniepokojona pewnymi propozycjami. Według mnie zaproponowano obniżenie wysokiego standardu w zakresie niezależności organu ochrony danych osobowych – komentuje Edyta Bielak-Jomaa.

Zdaniem dr Bielak-Jomaa, wątpliwości budzi sposób powoływania prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych -  instytucji, która powstanie w miejsce obecnego GIODO. Zgodnie  z projektem, prezes Urzędu ma być powoływany przez Sejm na wniosek premiera. Jego kadencja będzie trwała cztery lata. Natomiast odwołanie będzie mogło być dokonane jedynie w szczególnych przypadkach, np. po wydaniu prawomocnego wyroku za umyślne przestępstwo. Ponadto, UODO sam będzie mógł nadać sobie statut, obecnie jest to w kompetencji Prezydenta.

– Zgodnie z projektem dwóch zastępców prezesa urzędu ma powoływać premier na wniosek ministra cyfryzacji. To rodzi naturalne pytanie o to, czy zanadto nie dokonujemy upolitycznienia tego urzędu, stąd moje obawy – wyjaśnia dr Edyta Bielak-Jomaa.

– Część tych przepisów wzbudza mój niepokój również w kontekście ich zgodności z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych (RODO). Chociażby w prawie pracy proponuje się zmianę, która polegałaby na tym, aby za zgodą pracownika dopuszczalna była biometria w stosunkach pracy. Generalny Inspektor od lat stoi na stanowisku, potwierdzonym zresztą przez NSA kilka lat temu, że w stosunkach pracy o zgodzie jako przesłance przetwarzania danych osobowych trudno mówić, ponieważ zgoda musi być dobrowolna. Trudno mówić o całkowicie dobrowolnej zgodzie w stosunkach pracy – oczywiście co do zasady, bo dopuszczamy możliwość stosowania biometrii również w stosunkach pracy, ale na określonych zasadach – dodaje dr Edyta Bielak-Jomaa.

Tagi: giodo
wstecz