ERGO Hestia przyjęła Standard Minimum Programu Etycznego

Dodano: 28-12-2016

STU ERGO Hestia jako pierwszy ubezpieczyciel w Polsce podpisało deklarację przyjęcia Standardu Minimum Programu Etycznego. Program ma na celu udzielanie wsparcia przy wdrażaniu etycznych rozwiązań w organizacjach biznesowych. Jest on realizowany w ramach II filaru Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka.

- Dzięki podpisaniu deklaracji możemy jeszcze lepiej zarządzać programem etycznym w naszej firmie – mówi Mario Zamarripa, odpowiedzialny za projekt zrównoważonego rozwoju w Grupie ERGO Hestia. - To doskonały punkt wyjścia do rozwijania własnego systemu zapewniającego etyczność prowadzonego biznesu. Z jednej strony wskazuje on na elementy niezbędne do spełnienia tzw. Standardu Minimum. Z drugiej strony daje wytyczne do kierunku rozwoju systemu w organizacji, która już wdrożyła Standard w wersji minimum. W ERGO Hestii od samego początku budujemy nasz biznes w oparciu o wartości, które po latach Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała za fundament polityki zrównoważonego rozwoju. Biznes, ekologia i społeczeństwo – nasza odpowiedzialność w tych trzech obszarach sprowadza się do realizacji strategicznego celu, którym jest Najwyższy Standard Ochrony. Tworzymy go w oparciu o prostotę i nowoczesność wszystkich procesów oraz oferowanych produktów i usług, a urzeczywistniamy poprzez troskę i dialog z naszymi klientami i partnerami biznesowymi. Nie są to równoległe linie. W przypadku wielu projektów przecinają się i łączą. Tak jest między innymi z Kodeksem Etyki Grupy ERGO Hestia, obszarem Compliance, regułami przeciwdziałania nadużyciom czy powołanym Rzecznikiem Klienta – dodaje Mario Zamarripa.

Standard Minimum Programu Etycznego to pierwsza w historii samoregulacja biznesowa. Wyznacza ona kierunek rozwoju firm i instytucji w oparciu o przestrzeganie zasad etycznych i zrównoważonego rozwoju oraz określa przydatne narzędzia ich implementacji i weryfikacji. W Polsce prace koordynowała organizacja Global Compact Poland.

Deklarację przyjęcia Standardu, oprócz ERGO Hestii, podpisali również pozostali członkowie Komitetu Sterującego: Business Centre Club, EDF, Konfederacja Lewiatan, Kulczyk Foundation, PKP Energetyka, Polpharma, Skanska, T-mobile i Unilever. Te organizacje brały udział w tworzeniu deklaracji od samego początku trwania Programu „Biznes i Prawa Człowieka”.

W ramach prac Komitetu Sterującego Programem „Biznes i Prawa Człowieka” w przyszłym roku będą prowadzone działania upowszechniające standard oraz analizowane główne obszary ryzyk oraz wyzwania dla poszczególnych branż (m.in. finansowej, farmaceutycznej, budowlanej). Dodatkowo w 2017 r. polski rząd przedstawi plan wdrożenia Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka, a przedsiębiorcy będą zobowiązani przez Komisję Europejską do raportowania pozafinansowego.

wstecz