EBC pracuje nad zasadami licencjonowania FinTech-ów

Dodano: 12-09-2017

Europejski Bank Centralny pracuje nad nowymi zasadami licencyjnymi, które będą obejmować firmy technologiczne oferujące usługi finansowe, tzw. FinTech-y, powiedziała podczas konferencji prasowej Daniele Nouy, Przewodnicząca Rady ds. Nadzoru w EBC.

Sektor FinTech mimo, że wciąż pozostaje relatywnie mały, to stale podkrada udziały rynkowe tradycyjnym podmiotom, zwłaszcza w segmencie pożyczek. W I poł. 2017 r. FinTech uzyskały od inwestorów 6,5 mld dolarów.

- Jako EBC, na przykład, opracowujemy zasady licencjonowania, które także obejmą FinTech-y. Te zasady zostaną wkrótce opublikowane i przekazane do konsultacji publicznych – przekazała Nouy. – Techniczne i finansowe przeszkody będą obniżane, a sektor bankowy stanie się bardziej konkurencyjny – dodała przewodnicząca.

Nowy sektor, który swoim zakresem obejmuje usługi od mobilnych aplikacji płatniczych do kryptowalut (takich jak bitcoin), jest postrzegany jako kluczowy w bliskiej przyszłości usług finansowych. Jednak regulatorzy wciąż szukają sposobu, aby go odpowiednio nadzorować.


W trakcie wydarzenia BACK TO THE FUTURE - Ubezpieczenia przyszłości, które odbędzie się 21 września, paneliści: Piotr Czublun, Piotr Kondratowicz, Piotr Siekański będą dyskutować o roli innowacji technologicznych w branży ubezpieczeniowej. Panel „FinTech – szansa czy zagrożenie?” poprowadzi Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny fintek.pl. Serdecznie zapraszamy!

wstecz