e-faktury będą miały szerszy zasięg!

Autor: Łukasz Krawczyk, radca prawny| Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI

Dodano: 11-10-2021

Postępująca elektronizacja wpływa niemal na każdy element naszego życia. Zmiany dotyczą również systemu podatkowego i obrotu fakturami. Jak już kilkukrotnie informowaliśmy, sposób wystawiania i przekazywania faktur zmienia się również w zamówieniach publicznych. Kwestia związana jest z wprowadzeniem ustrukturyzowanych faktur elektronicznych, które obecnie wykonawcy mogą przesyłać do zamawiających poprzez Platformę Elektronicznego Fakturowania:

https://efaktura.gov.pl/

Wciąż wybór tej formy wystawiania i przesyłania faktur jest decyzją wykonawców, którą zamawiający muszą zaakceptować. Niewykluczone jest jednak, że sytuacja ta zmieni się w niedalekiej przyszłości. Sejm bowiem wraz z „Polskim Ładem” przyjął nowelizację, która zakłada utworzenie Krajowego Systemu e-Faktur.

System ma ruszyć od stycznia 2022 r. i umożliwiać przesyłanie do kontrahentów ustrukturyzowanych faktur elektronicznych. Początkowo, korzystanie z niego ma być dobrowolne i uzależnione przede wszystkim od zgody odbiorcy, jednak zgodnie z założeniami ten sposób przesyłania faktur ma stać się obowiązkowym, póki co nie ma informacji od kiedy.

Ustawodawca wprowadza również pewne „zachęty” mające przekonać przedsiębiorców do korzystania z systemu, np. skrócenie terminu na zwrot VAT z 60 do 40 dni. Kwota do zwrotu nie będzie mogła przekraczać 3000 zł, warunkiem jest wystawianie i przesyłanie faktur przez system w okresie, w którym przedsiębiorca ubiega się o zwrot.

Prace nad ustawą trwają, aczkolwiek kierunek zmian jest jednoznaczny. Niewykluczone, że już wkrótce ustrukturyzowane faktury elektroniczne będą stosowane powszechnie. Zatem być może warto skorzystać z dostępnych już teraz systemów i przetestować ten sposób działania.

wstecz