Drony w ubezpieczeniach

Autor: Tomasz Kozłowski, Paweł Wójcik

Dodano: 12-09-2017
Kategorie :

Rewolucja na świecie już się zaczęła

Rok 2015 był przełomowy dla dronów w branży ubezpieczeń. Olbrzymi potencjał, jaki drzemie w dronach zauważyli przedstawiciele zakładów ubezpieczeń w Stanach Zjednoczonych. Siedmiu z dziesięciu największych ubezpieczycieli majątkowych testuje, bądź już wdraża w swoich działaniach technologię dronową.

AIG testuje drony w celu pozyskania wysokorozdzielczych obrazów cyfrowych, które następnie zostają przekształcone w mapę oraz model 3D badanego terenu.
StateFarm prowadzi projekty badawcze, które mają wskazać jak można użyć dronów przy likwidacji szkód po klęskach żywiołowych lub zwykłych zdarzeniach.
Continental Western Group testuje drony, które mają pomóc w zakresie gwarancji ubezpieczenia i obliczenia wysokości odszkodowania.

W SkySnap jesteśmy przekonani, że podobnie jak w przypadku rewolucji informatycznej, tak i w przypadku dronów trend idzie z zachodu. Oznacza to, że już niebawem będziemy świadkami wprowadzenia dronów na polski rynek ubezpieczeniowy.

Smartfon a dron - analogie

Współcześni ludzie przywykli do stosowania nowinek technologicznych, z których chyba najbardziej powszechny jest smartfon. Większość z nas pamięta jak duże telefony osobiste wchodziły do użytku z podstawowymi funkcjami dzwonienia i wysyłania wiadomości SMS. Gdy chcieliśmy posłuchać muzyki braliśmy walkmana lub później odtwarzacz MP3. Gdy chcieliśmy zrobić zdjęcie używaliśmy aparatu fotograficznego. Gdy chcieliśmy znaleźć drogę do celu nie prowadziła nas nawigacja, tylko papierowa mapa.

Rewolucja technologiczna przyniosła nam smartfony. Dzięki miniaturyzacji procesorów i komponentów możemy się cieszyć z wielozadaniowego i ogólnie dostępnego urządzenia. Analogicznie jest z bezzałogowymi systemami latającymi zwanymi często potocznie "dronami" – technologia dojrzała do masowego zastosowania. Miniaturyzacja aparatów, systemów kontroli lotów i przede wszystkim nowe możliwości algorytmów komputerowych  (ang. computer vision) pozwala na obrazowanie otaczającej nas przestrzeni w sposób szybki i wydajny.

Rewolucja urządzeń mobilnych rozpoczęła się w 2007 roku wraz z pierwszym iPhonem. Już po 9 latach smartfony stały się wszechobecne. Rewolucja „Reality Capture” czyli utrwalenie rzeczywistości w postaci trójwymiarowych modeli, już ruszyła na zachodzie. Będzie kolejnym trendem, który zmieni sposób działania wielu branż w najbliższych latach. Drony będą w niej odgrywać kluczową rolę.

Zastosowania już dostępne

Drony używane są do gromadzenia danych jako element szacowania strat oraz oceny ryzyka. Główne zastosowania to: wsparcie w likwidacji szkód rolniczych, inspekcja obszarów zniszczonych przez kataklizmy, inspekcja wielkopowierzchniowych obiektów, kontrola dachów i obiektów trudno dostępnych, rekonstrukcja wypadków komunikacyjnych, inwentaryzacji obiektów do analizy ryzyka.

Dron to tylko początek

Przy standardowym zastosowaniu, drony to tylko platforma do zbierania informacji, danych. Wykonane zdjęcia nie służą jedynie jako materiał do interpretacji bezpośrednio jako obraz cyfrowy. Są to przede wszystkim dane, które przetwarza się do modeli 3D oraz map. Finalny model 3D daje pełny obraz sytuacji – rzeczywistość niejako „zamrożoną” w komputerze. W takich wizualizacjach, które pomagają na lepsze zrozumienie skutków zdarzenia, specjalizuje się firma SkySnap - zwycięzca konkursu startupowego na VII Insurance Forum w październiku 2016 roku oraz aktywny uczestnik wydarzenia Back to the Future II – Ubezpieczenia Przyszłości.

Drony już na dobre zadomowiły się w naszym świecie. Firmy, które dostrzegą ich potencjał wcześniej i zintegrują je ze swoimi operacjami, zdobędą przewagę nad konkurencją. Będą na wygranej pozycji, gdy technologia ta stanie się już standardem. Powołując się na słowa Pana Pawła Holnickiego-Szulca dyrektora zarządzającego w firmie Colonnade Insurance S.A. (dawniej AIG): „Polski sektor ubezpieczeniowy powinien przyspieszyć tempo modernizacji technologicznej. Jeśli nie zrobi tego teraz, rywalizacja z nowymi konkurentami z sektora insurtech może być dla niego w przyszłości trudna i wyczerpująca”. Ekspert jest zdania, że najbardziej perspektywiczne projekty technologiczne powinny być jednak zapraszane do współpracy przez branżę. Warte przytoczenia są również słowa: „Wiele wskazuje więc na to, że najmądrzejszym posunięciem dla branży byłoby nawiązanie bliskiej współpracy z insurtechami, a nawet próba wydzielania specjalnych funduszy inwestycyjnych, wspierających te spółki. Najbardziej perspektywiczne projekty technologiczne powinny być szybko „wyłapywane” i zapraszane do współpracy. Dla sektora ubezpieczycieli oznaczałoby to podwójną korzyść – nie tylko bowiem skorzystalibyśmy z technologii potencjalnej konkurencji, ale również szybciej identyfikowalibyśmy nowe trendy i innowacje, dbając jednocześnie o charakterystyczne dla branży wysokie bezpieczeństwo danych klientów” – podsumowuje ekspert z Colonnade Insurance S.A.

Ten artykuł zaczyna mały cykl tekstów prezentujących możliwości wykorzystania dronów oraz satelitów. W kolejnych artykułach zostaną przybliżone aspekty likwidacji szkód związanych ze złym przezimowaniem rzepaku oraz przyszłość ubezpieczeń, w której istotną rolę spełnią superszybkie komputery.

Zapraszamy na stronę www.dronywubezpieczniach.pl i na naszą prezentację już 21 września do Centrum Nauki Kopernik na wydarzenie Back to the Future II – Ubezpieczenia Przyszłości.

Autorzy:

Tomasz Kozłowski  Współzałożyciel SkySnap, firmy która pomaga ubezpieczycielom poznać aktualny stan ubezpieczonych aktywów, dzięki udostępnieniu aktualnych i bardzo dokładnych map i danych 3D. Absolwent Politechniki Warszawskiej, programista i specjalista od wdrożeń dużych systemów informatycznych. Dostarcza projekty informatyczne dla europejskich przedsiębiorstw przez ostatnie 15 lat. W SkySnap jest odpowiedzialny za rozwój technologiczny i dostawę projektów.

Paweł Wójcik – Kierownik ds. geodezji w firmie SkySnap. Absolwent Politechniki Warszawskiej, specjalista od pomiarów geodezyjnych i przetwarzania danych do postaci dających informacje o aktualnej sytuacji i pozwalające podejmować trafne decyzje biznesowe. Przez ostatnie 3 lata dostarcza projekty dla największych firm budowlanych i ubezpieczeniowych w Polsce.

wstecz