Czy pandemia sprawiła, że Polacy oszczędzają więcej?

Dodano: 12-10-2021
Publikator: informacja prasowa

Rok temu 70 proc. Polaków twierdziło, że finansami zarządza lepiej niż przed pandemią, 47 proc. deklarowało, że oszczędza więcej. O kwestie związne z zarządzaniem budżetem w tym roku, ponownie zapytał Bank Credit Agricole. Co się okazało?

Wyniki nie nastrajają pozytywnie. Polacy wracają do nawyków sprzed pandemii. O 10 proc. zmniejszyła się liczba deklarujących, że uważnie gospodaruje budżetem, w zakresie oszczędzania, odnotowany został 11 procentowy spadek.

- Mniejsze oszczędności Polaków mogłyby wynikać z powodu utraty pracy czy ze wzrastających kosztów życia. Jeśli jednak dołożymy do tego mniejszą skłonność do uważnego gospodarowania pieniędzmi, wniosek nasuwa się jeden: przyzwyczailiśmy się do nowej sytuacji, nie boimy się już jej tak jak rok temu, dlatego wróciliśmy do starych nawyków - mówi Katarzyna Kierzkowska, manager do spraw badań i analiz rynku w Credit Agricole.

W ostatnich miesiącach wzrosła popularność osobistego kontaktu przy załatwianiu spraw urzędowych i bankowych. Rok temu 68 proc. Polaków robiło to zdalnie, przy użyciu telefonu lub internetu, obecnie liczba ta spadła do 47 proc. badanych.

W roku 2020 54 proc. ankietowanych zadeklarowało chęć wsparcia banku w nauce zarządzania swoim budżetem, w bieżącym roku 41 proc.

W celu podniesienia poziomu edukacji finansowej oraz zachęcenia Polaków do świadomego gospodarowania funduszami i oszczędzania, Credit Agricole prowadzi inicjatywę „Wyzwanie oszczędzanie”. Grupa „Wyzwanie oszczędzanie” na Facebooku liczy ponad 3 100 osób. Organizowane są na niej spotkania live i webinary ekspertów. Co więcej, bank wydał e-poradnik „Dobre patenty na oszczędzanie”, zawierający wypowiedzi ekspertów i porady internautów.

wstecz