Czy na rynku polis OC zaostrzy się konkurencja?

Dodano: 03-07-2020

Jak podaje Rzeczpospolita, mniejsza sprzedaż aut spowodowana epidemią koronawirusa i rywalizacja cenowa na rynku ubezpieczeń OC ppm. może wpłynąć na dalszy spadek cen.

W ubiegłym roku, ubezpieczyciele zebrali 14,9 mld zł za ubezpieczenia OC ppm. To niewiele mniej niż w 2018 r., ale – jak podaje RP – jest to odwrócenie wieloletniego trendu wzrostowego.

– Niektórzy nasi konkurenci testują niższe ceny polis OC mimo inflacji szkód. Ta sytuacja zdecydowanie nas nie cieszy. Nam zależy na tym, żeby rynek OC był rentowny – RP przytacza wypowiedź Elżbiety Häuser-Schöneich, członek zarządu spółki z maja br.

– Od dłuższego czasu rynek OC się stabilizuje. OC jest rentowne, choć nie dla wszystkich firm. Poziom cen zależy od wysokości wypłacanych świadczeń. To rynek zależny od trwałości i przewidywalności regulacji, które mogą na przykład wprowadzać nowe tytuły do wypłat. Zmiany w orzecznictwie czy nowe regulacje, które obejmowały szkody wstecz, powodowały i mogą powodować wzrost cen. Od dłuższego czasu takich zmian jednak nie było – mówi Rzeczpospolitej Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń. Prezes PIU dodaje jednak, że pandemia i wynikająca z niej mniejsza sprzedaż samochodów, przełoży się na rynek ubezpieczeń OC ppm.

– Wydaje się, że w trudnych czasach, skutkujących spadkiem sprzedaży nieobowiązkowych polis, większość ubezpieczycieli będzie chciała utrzymać dobrą zyskowność OC komunikacyjnego. Ten czynnik zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych obniżek średniej składki – mówi w RP Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

wstecz