CUK: ceny OC dla motocyklistów też poszły w górę

Dodano: 12-05-2017

Jak podaje CUK Ubezpieczenia, w styczniu ubiegłego roku średnia cena OC dla motocyklisty wynosiła mniej niż 100 zł. Obecnie właściciel jednośladu musi zapłacić już 50 proc. więcej. Multiagecja informuje, że średnie OC w marcu 2017 r. kosztowało 144 zł.

Jak wskazuje ekspert CUK Ubezpieczenia, Maciej Kuczwalski, podobnie jak w przypadku właścicieli samochodów osobowych podwyżki cen OC nie omijają także posiadaczy jednośladów. - Różnica polega na tym, że stawki polis dla motocyklistów rosną wolniej i niejednostajnie – tendencja wzrostowa nie utrzymuje się z miesiąca na miesiąc, zdarzają się okresy, w których ceny nieznacznie maleją – zauważa ekspert.

Jak wynika z analizy CUK Ubezpieczenia w 2016 r. średnie ceny OC dla właścicieli motocykli wzrosły o 31 proc. Również w I kwartale br. utrzymuje się tendencja wzrostowa. Jak podaje multiagencja, w marcu 2017 r. motocykliści zapłacili za swoje OC średnio 144 zł – o 13 proc. więcej niż w grudniu 2016 r.

Ze statystyk policyjnych wynika, że w 2016 r. liczba wypadków z udziałem motocykli zwiększyła się o 7,6 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Zwiększyła się nie tylko liczba wypadków, ale także zabitych i rannych. Jak wskazuje ekspert, motocykliści mogą się również zdecydować na rozszerzenie OC o ubezpieczenie autocasco.

– W zależności od zakresu uwzględnionego w OWU ubezpieczenie AC może chronić motocykl od jego uszkodzenia w wyniku kolizji drogowej, która miała miejsce z winy ubezpieczonego, zderzenia z innym pojazdem czy np. zwierzęciem. Towarzystwa uwzględniają także zdarzenia losowe, tj.: pożar, wybuch czy powódź. U niektórych ubezpieczycieli, np.: Allianz, Interrisk, Hestia, Warta czy PZU, istnieje możliwość ubezpieczenia motocykla w pełnym zakresie AC, obejmującym także ryzyko kradzieży – wyjaśnia Maciej Kuczwalski.

wstecz