Co dalej z TUW Medicum?

Dodano: 19-02-2020

Pod koniec 2019 r. TUW Medicum straciło licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Jednak, jak podaje Puls Biznesu, inwestor z Wielkiej Brytanii może uchronić spółdzielnię przed likwidacją, jeżeli uda jej się odzyskać licencję.

TUW Medicum na początku tego roku złożył odwołanie od decyzji KNF. Czytaj więcej: TUW Medicum odwołało się od decyzji KNF.  Jest ono teraz rozpatrywane, ale Komisja nie podaje więcej informacji na ten temat. Jak dowiedział się Puls Biznesu, TUW Medicum może zostać dokapitalizowane przez inwestora; zainteresowani są dwaj brytyjscy inwestorzy.

— Negocjacje są częściowo prowadzone za pośrednictwem kancelarii prawnych, a część korespondencji przechodzi przez TUW Medicum. Rozmowy są zaawansowane i dają nadzieję na pozytywne zakończenie. Nie jesteśmy upoważnieni do ujawniania warunków i oczekiwań stron — informuje Puls Biznesu Ryszard Frączek, prezes TUW Medicum.

TUW Medicum działa na rynku od czterech lat. Kapitał zakładowy wynosi 21 mln zł, a żeby dalej działać, towarzystwo potrzebuje co najmniej dwa razy tyle, wylicza Puls Biznesu. Jeżeli TUW-owi udałoby się odzyskać licencję i uzyskać inwestora, wówczas mógłby rozwinąć ofertę i zmniejszyć asymetrię w swoim portfelu sprzedażowym. Zakres działalności TUW Medicum obejmował m.in.: gwarancje ubezpieczeniowe, ubezpieczenia od wypadków, choroby, autocasco i OC ppm. czy ubezpieczenia spłaty kredytu i innych ryzyk finansowych – wymienia Puls Biznesu.

Towarzystwo jest własnością spółek i osób fizycznych z branży medycznej, początkowo miało służyć jako alternatywa dla komercyjnych zakładów ubezpieczeń i oferować tańsze ubezpieczenia. Z takiej oferty skorzystało jednak niewielu udziałowców, więc TUW Medicum skoncentrowało się na innych produktach – gwarancjach ubezpieczeniowych. Jednak udział towarzystwa w rynku gwarancji ubezpieczeniowych był niewielki. W 2018 r. zebrał 5,9 mln zł składek, wówczas cały rynek był wart 476,4 mln zł. To zaledwie 1,2% udziału.

— Nasz udział w rynku ubezpieczeniowym jest bardzo mały, lecz odgrywamy na nim bardzo pozytywną rolę dla małych i średnich firm. W ciągu czterech lat naszej działalności udzieliliśmy ponad 13 tys. gwarancji. Dostawaliśmy rekomendacje od naszych klientów i nie było skarg. Część udziałowców zaczyna korzystać z naszej oferty w szerszym zakresie — zauważa prezes TUW Medicum na łamach PB.

wstecz