Bułgarski ubezpieczyciel Euroins chce wejść do Polski; w tym celu podwoił kapitał

Dodano: 14-12-2017

Towarzystwo ubezpieczeń Euroins z siedzibą w Bułgarii ogłosiło podwojenie kapitału. Decyzja ubezpieczyciela nastąpiła po odmowie przesłania do KNF informacji o zamiarze wejścia spółki na polski rynek z powodu niespełnienia przez zakład ubezpieczeń wymagań kapitałowych.

Kilka miesięcy temu organ nadzorczy w Bułgarii odmówił Euroins przesłania do Komisji Nadzoru Finansowego informacji o planowej ekspansji ubezpieczyciela na polski rynek. Jako powód podano niespełnienie przez spółkę minimalnych wymagań kapitałowych. W związku z tym Euroins zdecydował o podwojeniu kapitału, do poziomu 32,5 mln lewa bułgarskiego. W tym celu spółka wyemitowała 16 mln nowych akcji o wartości nominalnej 1 lewa. Akcje zakupił większościowy akcjonariusz spółki - Euroins Insurance Group, należący do grupy Eurohold Bulgaria.

W połowie czerwca br. Asen Christov, prezes Eurohold Bulgaria, do której należy m.in. Euroins, przekazał, że ubezpieczyciel planuje ekspansję na nowe rynki w regionie CEE. - Naszym celem jest uczynienie Euroins Insurance Group największym niezależnym graczem na rynku ubezpieczeniowym wschodniej Europy – deklarował wówczas w rozmowie z SeeNews. Aktualnie spółka działa w Bułgarii, Rumunii, Macedonii, Grecji oraz na Ukrainie.

W informacji Euroins przekazał, że podwojenie kapitału w pełni spełnia wymagania dyrektywy Solvency II.

wstecz