Branża ubezpieczeniowa docenia polski sektor IT

Dodano: 23-08-2017
Kategorie :

Coraz więcej innowacji technologicznych rozwijanych i testowanych jest w Polsce. Także międzynarodowe koncerny, w tym zakłady ubezpieczeń, swoje centra technologiczne przenoszą do Polski.

Marcin Pluta i Konrad Komorowski z Sollers Consulting w tekście eksperckim zwracają uwagę, że Polska w ostatnich latach konsekwentnie staje się centrum usług IT. Swoje innowacyjne rozwiązania technologiczne rozwija i testuje na rodzimym rynku coraz więcej instytucji finansowych, w tym także ubezpieczyciele. Przykładem jest Vienna Insurance Group, która postanowiła zainwestować w zlokalizowane w Polsce centrum rozwoju nowych technologii. Spółka będzie w Polsce tworzyć i sprawdzać rozwiązania IT, a najlepsze z nich zostaną przeniesione na inne rynki, w których działa ubezpieczyciel.

Zainteresowanie zagranicznych podmiotów polskim sektorem IT łączy się z koniecznością rewolucji technologicznej w ubezpieczeniach. Zmiany w branży wymuszają insurtechy, które zyskują coraz większe znaczenie na rynku. Z drugiej strony, transformacja cyfrowa jest szczególnie trudna w dużych korporacjach. Wymaga znacznych nakładów inwestycyjnych w nową infrastrukturę technologiczną i przyciągnięcie talentów.

Inne rozwiązanie stanowi współpraca ze start-upami. Ich zaangażowanie obejmuje takie obszary jak likwidacja szkód, analiza danych do wsparcia sprzedaży, wykrywanie wyłudzeń czy wykorzystanie dronów.

„Przykładów takiej współpracy jest coraz więcej. Allianz poprzez swoją spółkę Allianz X, współpracuje m.in. z Praedicat w obszarze sztucznej inteligencji czy BMW w zakresie autonomicznych samochodów, Munich RE wspólnie z Trov rozwija ubezpieczenia „na żądanie", AXA oferuje ubezpieczenia samochodów Tesli ze składką opartą na wykorzystaniu funkcji autopilota. Startupy rewolucjonizują głównie dystrybucję, oferując bezprecedensowe uproszczenie procesów – choć otwarte pozostaje pytanie, jak odbije się to na jakości szacunków ryzyka” - podają specjaliści z Sollers Consulting. Jako przykłady wykorzystania innowacyjnych technologii na polskim rynku wymienili startup YU! i mikroubezpieczenia od UNIQA oferowane poprzez aplikację SkyCash.

Ich zdaniem, rozwój technologiczny w branży ubezpieczeniowej jest na wczesnym etapie, stąd ciężko jest wnioskować, które z proponowanych rozwiązań się przyjmą. Jedyne czego można być pewnym to to, że w niedalekiej przyszłości ubezpieczenia będą zupełnie inaczej funkcjonować niż obecnie. Według ekspertów, polski rynek jest przygotowany na zmiany lepiej niż zachodnie kraje.

„Kiedy przyjrzeć się wyzwaniom, jakie stoją przed branżą ubezpieczeniową, wydają się one ogromne i zapowiadają niemałą rewolucję. W praktyce zmiany rozłożą się jednak w czasie na kilka, a w niektórych obszarach kilkanaście lat, dając obecnym liderom dość pola manewru. Branża zmieni się na pewno, stanie się bardziej dynamiczna. Polska jest wobec tych zmian na niezłej pozycji, ale musi uważać, by w zadowoleniu z dzisiejszej przewagi nie przespać kolejnej, nadchodzącej już wielkimi krokami, fali zmian” – przekonują Marcin Pluta i Konrad Komorowski.

Tagi: it
wstecz