Bezpieczna i spokojna jazda może się opłacać

Dodano: 23-11-2017

Systemy telematyczne to stosowana w wielu krajach Europy zachodniej technologia umożliwiająca obserwację samochodu dzięki modułowi GPS. W Polsce rozwiązanie to wykorzystywane jest na razie przez dwa towarzystwa ubezpieczeń.

Aplikacja monitorująca styl jazdy  - bo o niej mowa - to narzędzie umożliwiające obniżenie składki kierowcom, którzy po pierwsze zezwolą na monitoring swojego stylu jazdy, a po drugie jeżdżą bezpiecznie.

Idea wdrażania rozwiązań telematycznych wydaje się prosta: kierowca jeździ spokojniej i rozważniej co ogranicza ryzyko wypadku czy stłuczki, a więc ubezpieczyciel może obniżyć wielkość wypłacanych odszkodowań.

A jakie są korzyści? Wydaje się, że ogromne ponieważ kierowca dba o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu, ale dodatkowo oszczędza na kosztach ubezpieczenia.

W Polsce rozwiązanie to wykorzystywane jest na razie przez dwa towarzystwa ubezpieczeń:

  • YU!, który sprzedaje polisy pod własną marką, ale jednocześnie kooperuje z towarzystwem Ergo Hestia, które odpowiada za ryzyko ubezpieczeniowe. YU!, analizując dane z aplikacji Yanosik, określa, na ile indywidualny styl jazdy kierowcy jest spokojny i rozważny, a następnie oferuje tańsze polisy OC tym, którzy zasłużyli. Co ważne, nagroda nie jest oddalona w czasie, ponieważ zniżkę na polisę kierowca otrzymuje od razu.

Jak to wygląda w praktyce i czy się opłaca?

Cechą charakterystyczną naszej oferty jest to, że klient jest zapraszany do ubezpieczenia tylko wtedy, kiedy jego profil umożliwia zaproponowanie atrakcyjnej ceny polisy – wyjaśnia w rozmowie z Rzeczpospolitą Witold Jaworski, twórca YU!. – Liczba kierowców objętych ofertą stale rośnie. Obecnie wynosi około 120 tys. – dodaje.

Wysokość polisy komunikacyjnej po obniżce wynosi nawet o 50 proc. mniej niż w porównaniu do stawek obowiązujących na rynku.

  • Link4 - druga z firm wykorzystująca system telematyczny -  współdziała z NaviExpert czyli dostawcą nawigacji. W przypadku tego rozwiązania zniżka przysługuje kierowcy dopiero na koniec okresu ubezpieczenia. Inaczej mówiąc tylko spokojna i rozważna jazda kierowcy przełoży się na cenę ubezpieczenia.

Podsumowując, w YU! niższą cenę ubezpieczenia OC otrzyma tylko kierowca, który jeździ bezpiecznie, natomiast ten sam kierowca w Link4 może otrzymać nagrodę.W przypadku obydwu firm do korzystania z takich systemów niezbędne jest posiadanie smartfona, na którym kierowcy instalują aplikację.

W 2018 r. można spodziewać się szerszej oferty monitorowania stylu jazdy na rynku polskim. Rozwiązania telematyczne, umożliwiające obniżenie składki ubezpieczenia, zamierza wprowadzić Compensa oraz PZU.

wstecz