Bank Ochrony Środowiska na drodze do chmury

Dodano: 27-08-2021
Publikator: informacja prasowa

Współpraca Banku Ochrony Środowiska z Chmurą Krajową zaowocowała opracowaniem koncepcji transformacji rozwiązań IT Banku do modelu chmurowego. Technologia ta ma być jednym z kluczowych narzędzi wsparcia realizacji strategii biznesowej instytucji finansowej.

Technologia chmurowa to narzędzie przyspieszające rozwój, co sprawia, że coraz częściej korzystają z niej firmy z różnych branż. Bank Ochrony Środowiska, w ciągu pięciu najbliższych lat chce przenieść prawie połowę swoich aplikacji do chmury, a budowane właśnie rozwiązania projektować tak, by od razu działały zgodnie ze standardami technologicznymi „CloudReady”.

Bank chce także zwiększyć innowacyjność rozwiązań oraz przyspieszyć time-to-market, czyli czas wdrażania nowych pomysłów biznesowych. BOŚ zamierza w również w coraz większym stopniu korzystać z zewnętrznego oprogramowania dostarczanego w modelu SaaS (Software as a Service), czyli oprogramowanie jako usługa.

Bank planuje wdrożyć zintegrowany pakiet pracy grupowej Microsoft365, który wspiera produktywność i usprawnia komunikację, szczególnie przy popularnym obecnie hybrydowym modelu pracy. Będzie to jedno z pierwszych zastosowań chmurowych w modelu SaaS.

Celem Banku Ochrony Środowiska jest, by chmura stała się preferowanym środowiskiem uruchamiania dla nowo wdrażanych aplikacji. Korzystanie z własnego centrum przetwarzania danych ma być rozważane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Przy realizacji prac deweloperskich dla wybranych nowych rozwiązań bank będzie wykorzystywał środowiska testowe udostępniane w modelu usługi chmurowej.

W banku ma powstać multidyscyplinarny zespół Centrum Kompetencji Chmurowych, mający rozwijać aplikacje i system w chmurze, jednocześnie wspierając realizację strategii biznesowej.

- Transfer wiedzy i budowanie silnych kompetencji cyfrowych to dziś najbardziej prorozwojowe działanie zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i całej organizacji. Cieszę się, że nasze koleżanki i koledzy z BOŚ przywiązują tak wielką wagę do tego procesu, bo to najlepsza gwarancja, że ich ambitne plany mają szansę pełnej realizacji. To jest droga, którą powinny podążać wszystkie instytucje, które chcą się szybko rozwijać i wykorzystywać technologię do przyspieszania swojego biznesu - powiedział Marcin Dzienniak, wiceprezes Chmury Krajowej nadzorujący obszar technologii.

wstecz