Agenci CBA w siedzibie KNF

Dodano: 24-06-2016
Kategorie :

Jak poinformował Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej CBA, w czwartek w południe agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego.

Działania śledcze zostały zlecone przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie w związku ze sprawą dotyczącą przetargów informatycznych w PZU. Funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumentację z postępowania kontrolnego w sprawie działalności zakładu ubezpieczeń– wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka.

W ubiegłą środę (15.06.2016 r.) CBA prowadziło podobne działanie w siedzibie PZU przy ul. Jana Pawła II. Funkcjonariuszy zabezpieczyli wtedy dokumentację dotyczącą jednego z dużych projektów informatycznych. Zabłocka-Konopka poinformowała po ubiegłotygodniowym zdarzeniu, że CBA zgodnie z postanowieniami wydanymi przez prokuraturę prowadziło czynności w siedzibie PZU Życie SA w Warszawie od dnia 15 czerwca. Chodzi o zawiadomienie dotyczące wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach spółki PZU Życie SA i PZU SA w związku z realizacją jednego z projektów informatycznych z lat ubiegłych. Wyrządzona szkoda ma sięgać do 200 mln zł.

Czwartkowe postępowanie funkcjonariuszy CBA miało na celu zabezpieczenie dokumentacji kontrolnej z postępowania kontrolnego mającego bezpośredni związek z postępowaniem prokuratury regionalnej w Warszawie dotyczącym sprawy PZU – poinformowała rzeczniczka.

Wskazała też, że obecność agentów w siedzibie KNF służyła temu, by uzyskać „dokumentację zgodnie z prawem na podstawie postanowienia o żądaniu wydania rzeczy”.

Natomiast rzecznik KNF Łukasz Dajnowicz pytany o czwartkową wizytę CBA w siedzibie Komisji skomentował, że organ nadzoru zawsze standardowo współpracuje z organami ściągania.

Tagi: knf
wstecz