73. posiedzenie Sejmu: pierwsze czytanie projektu dostosowującego polskie prawo do RODO

Dodano: 07-12-2018

W dniach 5-7 grudnia br. miało miejsce 73. Posiedzenie Sejmu. W czasie posiedzenia odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679.

W czasie pierwszego czytania głos zabrał Karol Okoński, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. Z kolei Maciej Kawecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi, na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych podkreślił, że dwie poruszone w Sejmie kwestie mają kluczowy wpływ na system ochrony danych osobowych w Polsce:

"W trakcie prac legislacyjnych doszliśmy do wniosku, że ustawy nie zawsze muszą przesądzać, kto jest administratorem danych, gdy zadanie ustawowe wyraźnie przesądza, kto decyduje o ich przetwarzaniu. Przykładem mogą być adwokaci czy radcowie prawni. W zakresie podejmowanych przez nich działań, objętych tajemnicami prawnie chronionymi, są oni administratorami danych decydując zarówno o tym w jakim celu dane są przetwarzane oraz jak są zabezpieczane".

"W trakcie podejmowanych prac legislacyjnych rozważano również zagadnienie, czy w każdej ustawie powinien być zawarty katalog danych osobowych koniecznych do przetwarzania w danym celu. W wyniku analizy, w tym analizy orzecznictwa, uznano, że nie zawsze. Dokonując analizy, należy określić, czy istotą zadania jest przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli tak, to zakres danych możliwych do przetwarzania determinuje zadanie ustawowe i katalog potrzebny nie jest".

wstecz