UFG: podwyżki OC wynikiem rosnących odszkodowań dla rodzin ofiar wypadków sprzed lat

Dodano: 01-03-2017
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny sporządził raport, w którym wstępnie podsumował 2016 rok na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych. Wynika z niego, iż ponad jedna trzecia odszkodowań wypłacanych za szkody osobowe w Polsce dotyczy wypadków komunikacyjnych sprzed lat. Większość tych pieniędzy nie trafia bezpośrednio do rannych ofiar, lecz do bliskich osób, które zginęły w wypadku drogowym.

– Kierowcy irytujący się na rosnące ceny polis OC powinni mieć świadomość, jakie świadczenia są pokrywane przez ubezpieczycieli z ich bieżących składek – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG. - Coraz większy udział w tych wypłatach mają odszkodowania za ból i cierpienie dla rodzin śmiertelnych ofiar wypadków, które dopiero teraz - po kilkunastu latach - występują o świadczenie – wyjaśnia.

W 2016 r. prawie 500 mln zł wypłat dotyczyło odszkodowań za wypadki, które miały miejsce w okresie od 1997 r. do sierpnia 2008 r. i nie były one uwzględnione przy aktualnej kalkulacji składek – wynika z danych wstępnych przesłanych dotychczas przez towarzystwa ubezpieczeń do bazy polis komunikacyjnych UFG. W ubiegłym roku świadczenia za szkody osobowe z późniejszych wypadków sięgnęły 1 mld zł.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz