Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny podał dane za rok 2015

Dodano: 04-07-2016
Publikator: Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny

Wypłaty dla osób poszkodowanych i rodzin ofiar w wypadkach komunikacyjnych spowodowanych przez osoby nieznane lub bez obowiązkowego ubezpieczenia OC wyniosły w 2015 r. prawie 100 mln zł – poinformował UFG. Suma ta jest o 34 procent wyższa niż w 2014 r.

"Z przyjętego sprawozdania UFG za 2015 rok wynika, że nieubezpieczeni i nieznani sprawcy wypadków drogowych kosztowali innych kierowców wykupujących komunikacyjne polisy OC ponad 99,5 mln złotych. Tyle ostatecznie wyniosły w ubiegłym roku odszkodowania wypłacone przez Fundusz ofiarom tych wypadków, to jest o 34 procent więcej niż rok wcześniej. W tym czasie zgłoszonych zostało 6,9 tysiąca szkód za wypadki spowodowane przez nieubezpieczonych i nieznanych kierujących (wzrost o 12 proc.)" – napisano w komunikacie Funduszu.

Z danych Funduszu wynika, że wzrosła także liczba spraw dotyczących braku OC komunikacyjnego. W 2015 r. zarejestrowano w UFG 85 tys. takich spraw, z czego 80 tys. z nich zakończyło się nałożeniem kary na kierowcę. Największy wzrost tego typu przypadków odnotowano w województwie pomorskim i małopolskim (wzrost o 40 proc.). Kierowców bez OC przybywa również w woj. lubelskim (wzrost o 35 proc.). Natomiast najwyższy odsetek „złapanych” nieubezpieczonych kierowców wobec liczby zarejestrowanych pojazdów odnotowano w województwie lubuskim, dolnośląskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz