PIU: dane o sektorze ubezpieczeń za 2018 r.

Dodano: 19-03-2019
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła dane dot. rynku ubezpieczeniowego za 2018 r. Zarówno w dziale ubezpieczeń życiowych i majątkowych odnotowano wyższe zyski i wyniki finansowe niż przed rokiem.

W przypadku działu I wypłaty świadczeń stanowiły dla ZU koszt w wysokości 21,5 mld zł (wzrost o 5,6% r/r). Wynik techniczny wzrósł o 1,3%, do poziomu 3,1 mld zł. Towarzystwa ubezpieczeń na życie ostatecznie zakończyły rok z wynikiem finansowym na poziomie 2,4 mld zł, tj. o 7,6% wyższym niż w 2017 r.

Zdaniem specjalistów z PIU, w tym roku okazją ubezpieczycieli do zwiększenia swoich biznesów będzie wprowadzenie PPK, które mogą być oferowane przez towarzystwa ubezpieczeń na życie lub TFI, często wchodzące w skład grup ubezpieczeniowych.

– Rynek ubezpieczeń na życie może w najbliższym czasie zmienić się poprzez Pracownicze Plany Kapitałowe. Część ubezpieczycieli zdecyduje się je oferować, a część pośredniczyć w ich oferowaniu. Nie mam wątpliwości, że dzięki PPK i pracy ubezpieczycieli, wiele osób będzie w stanie oszczędzać dodatkowo na emeryturę – mówi J. Grzegorz Prądzyński, prezes PIU.

Sektor ubezpieczeń majątkowych zakończył 2018 r. z zyskiem w wysokości 4,1 mld zł, o 18,5% wyższym niż przed rokiem. Z kolei wynik techniczny uplasował się na poziomie 2,9 mld zł, co oznacza poprawę wskaźnika o prawie 43% r/r. Jak tłumaczy PIU, na tak dużą poprawę wyników wpłynęło m.in. lepsze zarządzanie ryzykiem w ubezpieczeniach komunikacyjnych oraz mniejsza liczba zgłoszeń szkód z tytułu ubezpieczeń od ognia i innych żywiołów.

W dziale II świadczenia odszkodowawcze wyniosły 20,5 mld zł. 1,3 mld zł odszkodowań wypłacono poszkodowanym przez ogień i inne żywioły. Z tytułu kradzieży, jak również gradu i mrozu (głównie przy szkodach rolnych) wypłacono 1,2 mld zł. A z tytułu nieszczęśliwych wypadków i zachorowań poszkodowani otrzymali ponad 600 mln zł świadczeń. Prawie 14 mld zł wypłacono w sektorze ubezpieczeń komunikacyjnych, z czego z tytułu OC ppm. 9 mld zł  (wzrost o 4,6/%), a z AC: 5 mld zł (wzrost o 9,9%).

wstecz