PBUK: rośnie liczba wypadków powodowanych na polskich drogach przez zagranicznych kierowców

Dodano: 18-08-2017
Publikator: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych informuje, że rośnie liczba kolizji i wypadków powodowanych na polskich drogach przez kierowców zagranicznych. W minionym roku spowodowali oni blisko 14,7 tys. szkód, co oznacza wzrost o 22% w porównaniu do 2015 r. Liczba ta stanowi ok. 3,3% wszystkich zdarzeń drogowych, jakie miały miejsce na polskich drogach. Z tego tytułu w ubiegłym roku wypłacono poszkodowanym świadczenia na łączną kwotę ponad 106 mln zł.

Wśród obcokrajowców najwięcej szkód, bo 27,6% powodowali kierowcy z Niemiec (ponad 4 tys.). Nieco mniej szkód wyrządzili kierujący pojazdami z tablicami litewskimi (8,7 proc.; 1278 szkód), czeskimi (7,3 proc.; 1075 szkód), białoruskimi (6,5 proc.; 950 szkód) oraz ukraińskimi (6,1 proc. 906 szkód).

– Szkody, jakie zagraniczni kierowcy powodują na polskich drogach, są niemałe. Średnia wartość odszkodowań z tego tytułu wyniosła w 2016 r. ponad 7,2 tys. zł. Łącznie na rzecz poszkodowanych wypłacono w ubiegłym roku świadczenia na kwotę przekraczającą 106 mln zł. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż jest to kwota rzeczywiście wypłaconych przez PBUK oraz zakłady ubezpieczeń świadczeń i nie obejmuje ona utworzonych na ten cel rezerw – mówi Mariusz Wichtowski, prezes zarządu PBUK. 

Przeczytaj cały artykuł
wstecz